Mieszkańcy Nieporętu i całego powiatu legionowskiego od przeszło miesiąca nieustannie wspierają 12-letnią Zuzię w walce o życie i zdrowie. Cały czas trwa zbiórka pieniędzy na leczenie dziewczynki. Jednocześnie, 23 listopada ruszyła ogólnopolska akcja „Wyślij Zuzi bajkę”, zorganizowana przez Kasię Pisarską.

12-letnia Zuzia uległa poważnym poparzeniom ciała w wyniku pożaru domu, który miał miejsce w nocy z 12 na 13 października przy ulicy Jana Kazimierza w Nieporęcie. Dziewczynka najpierw walczyła o życie, teraz walczy o zdrowie – Ma 45% poparzonego ciała. Pożaru nie przeżyła niestety jej babcia. Na leczenie Zuzi cały czas potrzeba pieniędzy. Koszt rehabilitacji poparzonego dziecka może wynosić nawet 100 -150 tysięcy złotych. Maści, opatrunki, plus codzienne nutridrinki itp. to wydatki których sama mama Zuzi nie jest w stanie ponieść. Powiedzmy sobie szczerze, mało która matka w Polsce jest w stanie podołać tak ogromnym kosztom – mówi organizator akcji Kasia Pisarska, pisarka i działaczka społeczna.

zuzia-plakat

„Wyślij Zuzi Bajkę”

Mieszkańcy Nieporętu i okolic pomagają Zuzi jak tylko mogą. Kiedy stan dziewczynki był bardzo ciężki na terenie gminy odbyła się m.in. zbiórka krwi. Szkoła Podstawowa w Nieporęcie, do której uczęszczała Zuzia, zbiera też pieniądze na jej leczenie, organizując przeróżne przedsięwzięcia. Dziewczynce pomagało także legionowskie starostwo powiatowe. W te akcje Kasia Pisarska była bardzo zaangażowana. Kiedy to tylko możliwe odwiedza też dziewczynkę w szpitalu. Jak opowiadała naszej redakcji, w trakcie spotkań z Zuzią zaobserwowała, że dzieci przebywające często przez długie miesiące na oddziałach, najzwyczajniej w świecie się nudzą. – Rodzice nie mogą z nimi cały czas przebywać, mają inne obowiązki, pracę, niejednokrotnie pozostałe dzieci, którymi muszą się zająć. To zrozumiałe. Dzieci nie mają w szpitalu żadnej rozrywki. Nic nie zastąpi kolegów ze szkoły, biegania po parku czy leniwej pidżamowej niedzieli na kanapie ale… wierzymy w moc bajek – tłumaczy Pisarska. Stąd pomysł na kolejną akcję, tym razem ogólnopolską, pod nazwą „Wyślij Zuzi bajkę”.
Wszyscy, którzy chcą pomóc mogą wysłać książkę, maskotkę, rysunki, audiobooki na adres: ul. Różana 18a 05-126 Nieporęt. Wszystkie bajkowe dary zostaną przekazane Zuzi, a później innym chorym dzieciom z całego kraju. – Większość z nas ma przecież jakieś niepotrzebne maskotki, czy książki. Taka pomoc nic nie kosztuje – podsumowuje Kasia Pisarska. Organizatorka rozesłała listy do szkół z całej Polski z prośbą o wsparcie tej niezwykłej akcji. Chęć pomocy wyraziły już m.in. szkoły z Warszawy i Dęblina.
Nie pozwólmy Zuzi się nudzić! Zaczarujmy jej świat, aby choć przez chwilę mogła zapomnieć o opatrunkach i szpitalnej sali.

Wpłaty na leczenie Zuzi można kierować na konto:

BGŻ BNP PARIBAS SA
Fundacja Bonum Animae
(złotówki) 17203000451110000004263240
(euro) 91203000453110000000367850
Przelewy z zagranicy (euro) : SWIFT GOPZPLPWXXX PL91203000453110000000367850
z dopiskiem DLA ZUZI

Katarzyna Gębal