Nie tylko z kultowej polskiej komedii wiadomo, że jak jest zima, to musi być zimno. A jeśli jest zimno, zaprzęgamy do pracy kaloryfery. Nic prostszego. W sezonie grzewczym warto jednak pamiętać o pewnej czynności, która pozwala uniknąć domowego grzybobrania. Czynności przez wiele osób lekceważonej.

Doświadczenia pracowników legionowskiej SMLW nie pozostawiają w tej kwestii złudzeń. – Coraz częściej mamy zgłoszenia dotyczące zagrzybienia lokali, związanego z tym, że są w nich wymienione okna na plastikowe, bardzo szczelne, które nie są ani uchylane, ani rozszczelniane, co powoduje, że wentylacja grawitacyjna nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo – mówi Monika Osińska-Gołaś, kierownik adm. os. Sobieskiego. Do właściwego działania wentylacji niezbędna jest różnica ciśnień i dopływ powietrza do lokalu. Bez tego, w cieple i wilgoci, grzyby na ścianach mają idealne warunki do rozwoju. A monitowani przez lokatorów administratorzy więcej pracy. – Powołujemy komisję techniczną, która bada działanie wentylacji, drożność komina, sprawdza też, czy na dachu nie ma źródeł przecieku, na przykład przez nieszczelną elewację. Ale główną stwierdzaną do tej pory przyczyną powstawania grzyba jest bardzo duża szczelność okien plastikowych i zwyczajne niewietrzenie lokalu.

Jak zatem widać, zapominając o „dotlenieniu” własnych czterech kątów, można sobie narobić sporo kłopotu. Z grzybem da się co prawda skutecznie walczyć, ale pod warunkiem zerwania z dawnymi przyzwyczajeniami. – To proces odwracalny, lecz kiedy spółdzielnia wykona odgrzybienie lokalu, a dalej utrzymywane są w nim te same parametry, czyli podwyższona wilgotność i wysoka temperatura, a mieszkanie nie jest wietrzone, grzyb powraca. Stąd nasza prośba, żeby zwracać na to uwagę i nawet w miesiącach jesienno-zimowych wietrzyć lokal. Bo jednak nie wszyscy tak robią – apeluje administratorka. Najwyższa pora to zmienić. Zbieranie grzybów, owszem, jest przyjemne, ale pod jednym warunkiem – gdy odbywa się w lesie.

1 KOMENTARZ

  1. Wietrzenie to podstawa w okresie jesienno-zimowym. Bo jak to zaniedbasz to możesz być pewny, że wcześniej czy później grzyb się pojawi. Można też prewencyjnie izolować wewnętrzne ściany masami termoizolacyjnymi typu bloktherm in.

Comments are closed.