W nocy z piątku na sobotę (28/29 października) na terenie Portu Lotniczego Warszawa – Modlin odbyły się ćwiczenia sprawdzające praktyczną gotowość służb do działań ratowniczych na lotnisku. Swój epizod mieli również strażacy z JRG Legionowo. 

Scenariusz zakładał, że na pasie startowym o mało co nie doszło do zderzenia samolotu pasażerskiego i awionetki. Boeing musiał ostro hamować w skutek czego pasażerowie odnieśli obrażenia i po ewakuacji rozbiegli się po terenie lotniska. Poszkodowani zostali również piloci cesny, której silnik się zapalił.  Do działań wkroczyły służby lotniskowe. Jako wsparcie zadysponowano kompanie „Katastrofa” w skład której wchodzą zastępy z JRG Nowy Dwór Mazowiecki, Legionowo, Płońsk, Błonie. Zabezpieczenie medyczne zapewniły przybyłe na miejsce zespoły Ratownictwa Medycznego oraz Specjalistyczna Sekcja Ratownictwa Medycznego JRG 8 „Warszawa Medyk”

W wyniku zdarzenia trzy osoby zostały ranne. Jedna z osób po weryfikacji medycznej oznaczona została jako czerwona „pomoc natychmiastowa” a dwie pozostałe osoby jako żółte „pilna pomoc”. Pozostali oznaczeni kolorem zielonym „pomoc odroczona”. Strażacy z Legionowa również zajęli się udzielaniem pomocy poszkodowanym.

Miejsce zdarzenia zabezpieczyli funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki Warszawa – Modlin oraz policjanci z Komendy Powiatowej Policji.

W ćwiczeniach udział wzięli pozoranci z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Czosnowie, Markach, Łomnej i Ratownictwo Wodne z Modlina Twierdzy.

Ćwiczeniom przyglądali się przedstawiciele Wojewody Mazowieckiego oraz pracownicy Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

/Marek Karpowicz/