W poniedziałek (10 października) ok. godziny 21.00 policjanci z Legionowa zatrzymali 73-letniego Mariana C., które znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoją rok młodszą partnerką. Mężczyzna został objęty zakazem kontaktowania i zbliżania się do pokrzywdzonej oraz dozorem policyjnym. Grozi mu do 5 lat więzienia.

Policjanci z legionowskiej prewencji otrzymali zgłoszenie o awanturze domowej w jednym z bloków w centrum Legionowa. Natychmiast pojechali na miejsce aby zapobiec eskalacji konfliktu. Na miejscu wysłuchali relacji obu stron. Jak się okazało 73-letni Marian C. od czterech lat znęcał się nad rok młodszą partnerką. Wszczynał awantury, popychał, wyzywał pokrzywdzoną oraz groził jej uszkodzeniem ciała. Do tej pory kobieta o swojej nie informowała policji. Zgromadzone dowody dały podstawy do przedstawienia mężczyźnie zarzutu. W Sądzie Rejonowym w Legionowie zastosowano wobec podejrzanego dozór policyjny raz w tygodniu. Ponadto mężczyzna ma zakaz kontaktu i zbliżania się do pokrzywdzonej. Grozi mu teraz 5 lat więzienia.
Legionowscy policjanci zwracają się z apelem do mieszkańców o nie tolerowanie żadnych przejawów przemocy rodzinnej w swojej okolicy. – Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych. Sprawcy przemocy w rodzinie często starają się doprowadzić do izolacji społecznej ofiary. Dokładnie kontrolują i ograniczają jej kontakty z bliższą i dalszą rodziną, przyjaciółmi i sąsiadami. Odizolowanie i ukrywanie przed innymi swoich problemów sprawia, że ofiara przemocy staje się coraz bardziej bezsilna, a „władza” sprawcy systematycznie się zwiększa. – mówi rzecznik KPP Legionowo podkom. Emilia Kuligowska.
Jeżeli wiesz, że osobie z Twojego otoczenia dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom Policję, Straż Miejską lub najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej. 22 668 70 00 to specjalny numer telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie – Niebieska Linia.

KG