W czwartek, zwyczajowym odśpiewaniem „Gaudeamus igitur”, uczelniany chór Belcanto zainaugurował kolejny rok akademicki w Legionowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Sądząc z jego bogatej i ciekawej oferty, studiowanie znów powinno pójść seniorom śpiewająco.

Gdy już w Sali widowiskowej ratusza wybrzmiał tradycyjny studencki utwór, do głosu doszli oficjele. Po organizacyjnym wstępie dyrektora uczelni, Romana Biskupskiego, przemówił jeden z jej przyszłych studentów. – Nie mogę się już doczekać, kiedy będę się mógł wciągnąć na członka LUTW. Nie wiem, dlaczego panie tak się uśmiechają… Mam nadzieję, że też się nie mogą doczekać – powiedział prezydent Roman Smogorzewski. I choć z owymi paniami miał zapewne rację, to jednak pieśń dosyć odległej przyszłości. A póki co, legionowski uniwerek dziarsko wkracza w jedenasty rok swej pożytecznej działalności. – Rozpoczynamy go z nastawieniem, ażeby w tym roku zmobilizować jak najwięcej osób 60+ do działania. Szczególnie chcemy zwrócić uwagę na osoby, które nie są aktywne – zapowiada dr Roman Biskupski.

Aktualnie z zajęć Uniwersytetu korzysta około 650 studentów. Z czego trzy czwarte robi to regularnie i często. Największą popularnością od lat cieszą się nauka języków, zajęcia rehabilitacyjne i oczywiście turystyka oraz spotkania integracyjne. W tym roku oferta kursów i wykładów również jest bardzo bogata. – Zajęcia są praktycznie te same, to znaczy nauka języków, warsztaty, rehabilitacja ruchowa, wyjazdy, w tym zagraniczne. Nowością jest to, że wspólnie z Niemcami z Uniwersytetu Ludowego w Lingen, z którym współpracujemy, będziemy chcieli bardziej otworzyć się na potrzeby osób niepełnosprawnych. Poprzez LUTW i Senioralne Centrum Wolontariatu postaramy się do nich dotrzeć z różnego rodzaju skierowanymi właśnie do nich działaniami – mówi szef Uniwersytetu.

Nadal wyzwaniem dla władz uczelni jest aktywizacja miejskich seniorów. Jedna czwarta legionowian to ludzie po sześćdziesiątce. Wielu z nich wciąż zapomina, że klucza do szczęścia i zdrowia nie znajdą we własnych czterech ścianach. – My, osoby 60+, musimy w tej chwili zadbać o to, aby nasza pamięć, nasze zdrowie, poprzez wszechstronną aktywność i gimnastykę, była na wysokim poziomie. Dlatego jeszcze raz zachęcam wszystkich do odwiedzenia siedziby Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i skorzystania z jego propozycji edukacyjnych, zdrowotnych i rozrywkowych.
Szczegóły dotyczące oferty LUTW można poznać w jego sekretariacie. Są one również dostępne na stronie internetowej. Seniorko, seniorze, nie ma się zatem nad czym zastanawiać. O czym w pełnym werwy hymnie uczelni przekonywali śpiewacy z Belcanto – „Tu znajdziesz przyjaciół, tu naprawdę świetnie jest. Tu czekać nie trzeba na przyjazny, ciepły gest. Więc zacznij od dzisiaj i studentem bądź i ty, zapamiętaj: Legionowo, Piłsudskiego numer trzy”.