Gdy na terenie zlikwidowanej kilka lat temu jednostki wojskowej powstało Narodowe Centrum Kryptologii, niemal od razu zostało ono od reszty osiedla Piaski odgrodzone wysokim i co tu dużo mówić, szpetnym i ponurym murem. Na szczęście już za dwa miesiące, spory fragment ogrodzenia nie powinien być już tak odstraszający.

– W centrum osiedla powstał pewien, mówić brutalnie, obcy twór jakim jest ten mur. W związku z tym były opinie, że powinien on być pokryty czymś interesującym, żeby tak bardzo nie szpecił widoku. W wyniku konsultacji z szefostwem Narodowego Centrum Kryptologii doszliśmy do wniosku, że idealnym rozwiązaniem byłyby mural, który mógłby go pokryć i najlepiej gdyby to był to mural historyczny – powiedział Piotr Zadrożny, zastępca prezydenta Legionowa. Po konsultacjach z Ministerstwem Obrony Narodowej, które to razem z miastem będzie partycypowało w kosztach powstania muralu, uznano, że powinno się na nim znaleźć sto największych i co najważniejsze zwycięskich bitew oręża polskiego.

Jednym z inicjatorów powstania muralu jest Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości i Inicjatyw Lokalnych „Bizon”. – Nasza fundacja zajmuje się wsparciem wszystkich inicjatyw, które się na terenie Legionowa pojawiają. Bardzo mocno uczestniczymy i pomagamy je koordynować, bo wychodzimy z założenia, że Legionowo jest pięknym miejscem, w którym można bardzo fajne rzeczy robić. Jeden z pomysłów, który nam się wspólnie z artystami narodził w głowie, to aby upiększyć Legionowo w fantastycznymi muralami – powiedział Grzegorz Powierża z Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości i Inicjatyw Lokalnych „Bizon”.

Od Cedyni do Karbali

Za projekt i wykonanie muralu będzie odpowiadała Fundacja Rosko Art, na czele której stoi Rafał Roskowiński, malarz i pionier współczesnego polskiego muralizmu. Obraz powstanie na powierzchni przeszło dwóch i pól tysiąca metrów. Sama długość ściany, na której zostanie on namalowany to ponad 750 metrów. Mural pojawi się na fragmencie ogrodzenia biegnącym wzdłuż torów kolejowych. – Na przestrzeni tych 750 metrów długości, bardzo ciężko jest wykazać całą przestrzeń historyczną. W związku z tym te bitwy mają formę symboliczną. Nie zawsze pokazują same starcie, ale czasami tylko jakąś scenę z potyczki, element uzbrojenia lub ciekawy cytat – powiedział Rafał Roskowiński.

Batalie zostaną przedstawione na muralu chronologicznie. Od Najstarszej, czyli bitwy pod Cedynią, aż po starcia toczone przez polskich żołnierzy podczas niedawnej wojny w Afganistanie. – Wydaje nam się, że biorąc pod uwagę długość tego muru, zastosowaliśmy technikę dosyć graficzną i monokolorystyczną, bo występują właściwe trzy kolory: czarny, biały, czerwony i pośredni szary pojawiający się w różnych odcieniach. Chodziło o to, aby mural był czytelny bez zbytniego wdawania się w taki detal malarski – powiedział artysta.

mural1

Legionowski fragment muru

Co warte podkreślenia, jeden z fragmentów 750-metrowego muralu będzie nawiązywał do historii Legionowa. Zdecydowano się na nim pokazać generała Bolesława Roję, wydarzenia z sierpnia 1944 roku i charakterystyczne legionowskie  budynki. Artyści zaproponowali trzy warianty legionowskiego epizodu muralu.

O tym, który ostatecznie znajdzie się na ogrodzeniu Narodowego Centrum Kryptologii, zadecydują mieszkańcy. – Myślę, że jest to pomysł, który jest akceptowany społecznie i który przez to, że to będzie najdłuższy mural historyczny w Polsce to myślę, że będzie też wzbudzał zainteresowanie nie tylko wśród mieszkańców Legionowa – mówi prezydent Zadrożny.

Uroczyste odsłonięcie muralu zaplanowano na 11 listopada.

1 KOMENTARZ

  1. tam powinny być jakieś rośłiny na tym murze zaraz będzie tak ze jacyś graficiarze to oszpecą
    druga sprawa wkoło tego muru jest straszny syf nikt tam nie sprząta..

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.