Kompania Powodziowa Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego „Legionowo” w minioną sobotę (25.06) doskonaliła techniki ratownicze w sytuacji powodziowej. Ćwiczenia zorganizowano w Kani Polskiej gm. Serock na rzece Bug.

Kierownikiem ćwiczeń był naczelnik Wydziału Operacyjnego KP PSP Legionowo Robert Walkowski. Dowódcą kompanii jest st. bryg. Arkadiusz Pich – zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie.

Po zwodowaniu łodzi na terenie portu w Wierzbicy, strażacy przepłynęli przez Narew i Bug do Kani Polskiej, gdzie przećwiczono 3 różne epizody ratownicze. Najważniejszym zadaniem było wyciągnięcie z wody topiących się osób i ich bezpieczna ewakuacja do brzegu. Pozoranci podejmowani byli przez poszczególne załogi, wchodzące w skład kompanii „Legionowo”.

Na brzegu pod okiem ratownika medycznego, przećwiczono sposoby udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym oraz sposoby postępowania z osobami wyciągniętymi z wody. Ostatni epizod polegał na zbudowaniu oraz umocnieniu wału przeciwpowodziowego. W tym celu użyto specjalnej maszyny do napełniania worków z piachem. Obserwatorami ćwiczeń byli funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

Wojewódzki Odwód Operacyjny Legionowo to kompania zastępów Ochotniczych Straży Pożarnych z Jasieńca, Zambrowa, Raszyna, Krasieńca i Piaseczna. W ćwiczeniach udział brały również łodzie z OSP Gąsiorowo, OSP Serock, OSP Wola Kiełpińska i OSP Ratownictwo Wodne z Nowego Dworu Mazowieckiego – Modlina Twierdzy.

Marek Karpowicz