Nadchodzi fala upałów. W najbliższy weekend temperatury mają sięgać nawet do 34 stopni! Co zrobić, aby przetrwać tak wysoką temperaturę?

Nadmierne przebywanie na słońcu może mieć groźne skutki dla naszego zdrowia i życia, szczególnie dla osób starszych i dzieci. Przegrzanie organizmu spowodować może nawet udar słoneczny. W trakcie największych upałów należy więc stosować się do kilku zasad, aby uniknąć groźnych sytuacji.

Ochrona 

Należy pamiętać, aby odpowiednia nawadniać swój organizm, oraz schładzać się chłodnymi (ale nie zimnymi, ze względu na możliwość doznania szoku termicznego) napojami lub kąpielą. Najlepiej pozostać w domu, przy zamkniętych i zasłoniętych oknach, a temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 32 stopni w dzień i 24 w nocy. W wypadku używania klimatyzacji trzeba pamiętać, aby różnica pomiędzy temperaturą na dworze a wewnątrz  nie była drastyczna, bo to także może spowodować szok termiczny. Zalecane jest unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego. Jeśli ktoś przyjmuje leki, suplementy diety, odżywki i kosmetyki, musi najpierw upewnić się, czy nie obciążają one dodatkowo organizmu. Wszystkie leki powinny być przechowywane w temperaturze poniżej 25 stopni lub zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu.

Kiedy przebywanie na dworze jest jednak nieuniknione, należy pamiętać o nawadnianiu organizmu płynami z dodatkiem elektrolitów (występują one w napojach dla sportowców). Jeśli to możliwe, największa aktywność fizyczną powinno ograniczać do godzin porannych i wieczornych. Oczywiście niezbędne są okulary przeciwsłoneczne, nakrycia głowy oraz kremy z filtrem.

Gdy poczujesz się źle 

Dreszcze, osłabienie, ból głowy, silne pragnienie są objawami przegrzania. Jeśli poczujesz, że dzieje się coś złego, natychmiast udaj się w najchłodniejsze miejsce i poinformuj o tym kogoś. Gdy złapią cię skurcze, uzupełnij płyny z zawartością elektrolitów. Jeśli po upływie godziny odpoczynku w chłodnym pomieszczeniu skurcze nie przechodzą, skontaktuj się z lekarzem.

Objawy udaru to podwyższona temperatura, gorąca i sucha powierzchnia skóry, podwyższone tętno i delirium (majaczenie), drgawki, konwulsje lub brak przytomności. Jeśli widzisz u kogoś takie objawy, niezwłocznie wezwij pogotowie! Podczas czekania na służby medyczne, przenieś poszkodowanego w chłodne, zacienione i przewiewne miejsce, ułóż go w pozycji leżącej z głową i nogami w górze, zdejmij mu obciążającą odzież i rozpocznij schładzanie organizmu za pomocą chłodnych okładów na kark, pachy i pachwiny, a także rozpylając wodę o temperaturze 25-30 stopni. Nie podawaj żadnych płynów. Nie podawaj leków!