Jezioro ma wyjść na czysto

0
4344

Staraniem Gminnej Spółki Wodnej Wieliszew powstała przegroda faszynowo – ziemna rowu B, kierująca wody rowu C do Jeziora Wieliszewskiego. Pod tą nieco enigmatyczną nazwą kryje się konstrukcja, która ma poprawić czystość wody w tym akwenie.

Przegroda jest wykonana z ekranów winylowych o wysokości dwóch metrów, w środku wypełnionych piaskiem. Konstrukcja jest trwała i można po niej przejść na drugi brzeg kanału. Boki skrzyżowania kanałów umocnione są faszyną. Inwestycję w całości zrealizowano z dotacji od gminy Wieliszew i powiatu legionowskiego, zysków wypracowanych przez spółkę w 2015 roku oraz składek członkowskich. Zakładany efekt to przywrócenie walorów krajobrazowych, przyrodniczych i rekreacyjnych Jeziora Wieliszewskiego dzięki podniesieniu jego zdolności do samooczyszczenia oraz działaniom rekultywacyjnym w zbiorniku. Planowane jest pozostawienie dopływu względnie czystej i pozbawionej zawiesin wody z Jeziora Kwietniówka, natomiast słabszej jakości wody z rejonu Zegrza będą kierowane wprost do pompowni w Wieliszewie i stamtąd do Narwi.

Inwestycję poprzedził ubiegłoroczny „Raport o stanie jakości wód oraz osadów dennych Jeziora Wieliszewskiego”. Wynika z niego, że zastosowane dotychczas zabiegi rekultywacyjne Jeziora Wieliszewskiego wymagają kontynuacji, po której mają nastąpić widoczne, korzystne zmiany w parametrach jakości ekosystemu. Uzupełnieniem działań jest trwałe zablokowanie dostępności fosforu mineralnego poprzez rozdzielenie różnych pod względem zanieczyszczeń wód w kanałach melioracyjnych.