W marcowym numerze miesięcznika „Kontakty” zamieszczono harmonogram tegorocznych dociepleń. Pierwotnie widniało w nim tylko siedem budynków. Sytuacja uległa zmianie po grudniowej sprzedaży kilku spółdzielczych nieruchomości. Dzięki uzyskanym z tego tytułu środkom udało się wciągnąć do planu osiem kolejnych bloków na osiedlach Jagiellońska i Sobieskiego.

Projekty techniczne zaczęto już zamieniać na konkrety. – Wraz z  początkiem kwietnia ruszyliśmy z dociepleniami na osiedlu Jagiellońska. Zaczęliśmy od budynków 21 i 38. Później przyjdzie czas na bloki 111, 114 , 207 i kolejne, zgodnie z ustalonym przez zarząd harmonogramem – zapowiada Agnieszka Borkowska z SMLW w Legionowie. Zakłada on także termomodernizację budynków numer: 8, 12, 204, 404, 406, 407, 408, 410, 501 i 505. Podobnie jak wcześniejsze działania w tym zakresie, prace przewidują gruntowną poprawę stanu blokowych elewacji. – Budynki są już ponad 30-letnie, więc należy w nich wymienić praktycznie wszystko: starą i popękaną szlichtę, obróbki blacharskie czy papę termozgrzewalną na loggiach i balkonach. Te prace muszą być wykonane. Stąd też, aby wszystko sprawnie poszło, nasz apel do mieszkańców o udostępnianie loggi, balkonów oraz innych pomieszczeń, o które zwróci się wykonawca bądź administracja – dodaje b. szefowa administracji os. Sobieskiego.

Aby nie opóźniać robót, należy przygotować miejsca, w których będę one prowadzone. Najlepiej po prostu opróżnić je szaf, suszarek i innej zabudowy mogącej skomplikować pracę budowlańców. Jeżeli balkon jest zabudowany, administracja zaleca ponadto zdjęcie ruchomych elementów konstrukcji. Warto też pamiętać, że wykonawca musi ściśle trzymać się dokumentacji projektowej. Jakiekolwiek sugerowane przez lokatorów zmiany – np. w grubości zastosowanego styropianu – są niedopuszczalne. – Wszystko musi być wykonane zgodnie z audytem, projektem i pozwoleniem na budowę, a także z warunkami udzielonego kredytu. Mamy później kontrole, choćby z banku, i lepiej żeby nie było żadnych kontrowersyjnych sytuacji – mówi Agnieszka Borkowska.

Dodatkowe pieniądze dały możliwość przyspieszenia realizacji spółdzielczego planu dociepleń. O ile pozwolą na to pogoda oraz sytuacja ekonomiczna, SMLW zakończy je dwa lata wcześniej, czyli do 2018 roku.