Mieszkań komunalnych w całym kraju jest i zawsze będzie za mało. Legionowo wyróżnia się na tym tle na plus, gdyż co 3-4 lata buduje kolejne bloki komunalne. Poprawia komfort w istniejących mieszkaniach, a z tych, które są przeznaczone do rozbiórki stopniowo przenosi lokatorów. Przy okazji oddania kolejnego nowego bloku z mieszkaniami komunalnymi pojawiają się jednak głosy niezadowolonych z braku przydziału.

– Należało mi się, ale nie dostałam – mówi wzburzona pani Anna, lat 57. Nasuwają się pytania – kto i na jakich zasadach otrzymuje mieszkania komunalne w Legionowie. Co trzeba zrobić, aby komisja mieszkaniowa przyznała zamianę mieszkania na to w nowym bloku? Dlaczego gmina nie buduje większej liczby bloków?

W Legionowie jest 774 lokali komunalnych i 252 socjalnych. – Aktualne zadłużenie najemców tych lokali względem spółki to 4,4 mln zł – mówi prezes KZB Legionowo, Irena Bogucka. To połowa wartości nowego bloku, w którym mogłoby zamieszkać 40 rodzin z listy oczekujących. Za tę kwotę  można także wykonać nawierzchnię kilku ulic i wybudować kilkadziesiąt chodników.

Rekordziści zadłużeni na 100 tys zł

Dług lokatorów

Największe zadłużenie dotyczy bloku przy ul. Sikorskiego 11a. Zaledwie cztery lokale zalegają na ponad 300 tys zł, a całkowite zadłużenie wszystkich lokatorów 25 lokali wynosi 674 tys zł.  Niechlubny rekordzista ma dług w wysokości 95 950 zł przy miesięcznym czynszu wynoszącym zaledwie 22,20 zł. Zadłużenie czterech mieszkań przy ul. Mickiewicza 22A to ponad 177 tys zł, a wszystkich 14 lokali 243 tys zł. Rekordzista zadłużył swój lokal na 91 tys zł. Trzecie co do wielkości zadłużenie mają lokatorzy bloku przy ul. POW 8 – tu całość długu wynosi 211,5 tys zł, a niechlubny rekordzista zalega w płatnościami na 77 tys zł.

Remonty i koszty utrzymania pokrywają wszyscy mieszkańcy

drzwi

Przy blisko 4,5 mln zadłużeniu spółka KZB Legionowo stale pokrywa koszt niezbędnych prac konserwacyjnych i remontowych, oraz koszty utrzymania budynków. –  Roczne utrzymanie trzech najbardziej zadłużonych lokalizacji to 105 tys zł, koszty utrzymania wszystkich lokali komunalnych przekraczają 1,2 mln zł. W latach 2013 – 2015 na remonty i prace, pomimo stale rosnącego długu lokatorów, spółka wydała 3,3 mln zł – mówi prezes Bogucka.

Oferta dla zadłużonych

Od ponad dwóch lat spółka KZB Legionowo realizuje projekt „Odpracuj czynsz”. Mieszkańcy lokali komunalnych mają możliwość spłaty zadłużenia czynszowego. Ich praca wyceniana jest na 12 zł/godzinę. Dotychczas z oferty skorzystały zaledwie 23 osoby. Lokatorzy najbardziej zadłużonych lokali nie zgłosili się do projektu.

Pani Grażyna, lokatorka jednego z lokali, samotnie wychowuje dwoje dzieci. Od kilku lat czeka na zamianę lokalu na większy. – Tych jest jednak jak na lekarstwo.  Przez ludzi, którzy nie płacą, blokują mieszkania wcale ich nie potrzebując, musimy mieszkać w jednym pokoju. To niesprawiedliwe – jak już się ma mieszkanie od miasta, powinno się za nie płacić. Pewnie wtedy budowaliby więcej takich bloków jak te na Kozłówce – mówi pani Grażyna.

Potwierdza to zastępca prezydenta Legionowa, Piotr Zadrożny. – Jak widać z prostych kalkulacji, gdyby lokatorzy mieszkań komunalnych i socjalnych regularnie płacili niskie, dostosowane do warunków w jakich mieszkają czynsze, uiszczali opłaty za zużytą energię elektryczną, gaz i płacili za śmieci, które produkują (w tej chwili za wymigujących się od opłat płaci spółka), mieszkań komunalnych można by było budować więcej. Więcej osób miałoby szansę na swój dach nad głową – mówi. Obecnie w kolejce oczekuje 250 rodzin. Także te wielodzietne czekają na zamianę mieszkania – z kawalerki na większe, w którym pomieści się cała rodzina.

Kto dostaje lokal?

Sytuacja w Legionowie nie jest najgorsza – jako  jedna z nielicznych gmin w kraju miasto nie płaci odszkodowań za niedostarczanie lokali mieszkaniowych. Należy podkreślić, że zgodnie z obowiązującym prawem pierwszeństwo w przyznaniu lokali mają rodziny, wobec których orzeczono eksmisję, m.in. z mieszkań należących do SMLW i Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Pierwszeństwo w przydziale mieszkań socjalnych mają wychowankowie domu dziecka i rodziny wielodzietne.

Nowe bloki – dla sprawdzonych

Społeczna komisja mieszkaniowa lokale w nowych blokach opiniuje przydział tym, którzy mieszkają już w zasobach mieszkaniowych miasta, mają dobrą opinię, dbają o swoje lokale i regularnie płacą czynsz, a z jakichś względów chcą zmienić zajmowane mieszkanie – np. na takie w lepszym standardzie lub  na większe. Na ich miejsce kwaterowani są mieszkańcy z gorszych lokali, a dopiero na ich miejsce – nowe osoby z kolejki.
Kryteria przydziału

Aby móc ubiegać się o lokal komunalny, trzeba  kilka lat mieszkać w Legionowie, nie można być właścicielem żadnego innego mieszkania, ani też osobą, która w ciągu ostatnich 5 lat je zbyła lub przekazała w darowiźnie. Najważniejszym kryterium decydującym o przydziale jest dochód. O lokale socjalne mogą aplikować rodziny, w których miesięczny dochód nie przekracza 440 zł brutto na jedną osobę, w przypadku osoby samotnej – 660 zł brutto. Lokale komunalne przyznawane są rodzinom, w których miesięczny dochód wynosi nieco ponad 880 zł brutto na jedną osobę, w przypadku osoby samotnej – 1320 zł brutto.