Przez cały weekend  Wieliszew był stolicą tańców polskich. W piątek, sobotę i niedzielę (1 – 3 kwietnia)odbywała się tam szesnastka już edycja ogólnopolskiego konkursu tanecznego Mazur 2016. W szranki stanęło 135 par z całej Polski.

Tancerze reprezentowali 29 ośrodków tanecznych, między innymi z Warszawy, Krakowa, Puław, Olsztyna, Gdańska i Bielska – Białej. Wyjątkowo silna była też reprezentacja gospodarzy, czyli tancerzy z wieliszewskiej grupy „Promyki”. Wystartowało ich w sumie 11 par. Wśród „Promyków” tańczył też znany legionowski samorządowiec i weterynarz, Mirosław Kado – zastępca przewodniczącego rady powiatu.

Zawodnicy rywalizowali ze sobą w siedmiu kategoriach wiekowych. Najmłodsza to dzieci w wieku 7 – 9 lat, a najstarsza to osoby po czterdziestce. – Poziom mistrzostw jest jak co roku bardzo wysoki, bo tu przyjechali sami najlepsi tancerze. Awans do kolejnych etapów zawodów jest dla każdego z nich dużym sukcesem – powiedział Dariusz Skrzydlewski, dyrektor artystyczny zawodów.

Mazur to jednak nie tylko rywalizacja na parkiecie. Już po raz drugi taneczne zmagania poprzedziły Ogólnopolskie Warsztaty Taneczne, poprowadzone przez specjalistów ze stołecznych ośrodków: Norberta Późniewskiego (kat. II: „Czy polka jest trudna?”), Karolinę Przyborowską (kat. III: taniec jazzowy jako element wzbogacający technikę taneczną), Karolinę Stańczak (kat. IV i V: elementy tańca klasycznego w nauce tańców polskich) i Jana Łosakiewicza (kat. VI i VII: podstawowe błędy popełniane w krokach mazura i kujawiaka) oraz sympozjum naukowe pod tytułem „Polskie tańce narodowe”, które w tym roku było poświęcone oberkowi. Oba te wydarzenia zorganizowano w piątek (1 kwietnia).

Tegoroczny Mazur najbardziej udany był dla Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianki”. Aż 13 reprezentujących go par wystąpiło w finałach, a 5 wytańczyło sobie tytuły mistrzowskie. Gospodarze otarli się o podium. Najlepsza para występująca w barwach „Promyków”, czyli Marcin Kańkowski i Zuzanna Szmyt zajęła  czwarte miejsce w drugiej kategorii wiekowej.

fot. powiat legionowski