Międzynarodowa Trójka

Już po raz trzeci Zespół Szkół nr 3 zorganizował wymianę międzynarodową

0
2745

Przez cały ubiegły tydzień społeczność Zespołu Szkół nr 3 przyjmowała zagranicznych gości, w ramach trzeciej już międzynarodowej szkolnej wymiany. W tym roku do Legionowa przyjechała młodzież z Ukrainy, Łotwy i Czech. W sumie było to około 30 osób w wieku od 11 do 17 lat wraz z opiekunami. 

– Trzy zaprzyjaźnione szkoły przyjechały do nas w poniedziałek 14 marca. W tym dniu było oficjalne powitanie naszych gości. Każdego dnia przygotowaliśmy dla nich  różnego rodzaju atrakcje – powiedziała Katarzyna Janicka, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Legionowie. I tak już następnego dnia od rana brali oni udział w zorganizowanych w szkole warsztatach chemicznych, przyrodniczych i plastycznych. Z koli po południu w sali widowiskowej legionowskiego ratusza odbyła się trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego. Młodzież z trójki oraz ich zagraniczni goście wystawili w języku angielskim krótkie przedstawienia będące swobodnymi adaptacjami baśni i legend z ich rodzinnych stron. Środa i czwartek stały natomiast pod znakiem wycieczek. – W środę nasi goście byli na całodniowej wycieczce w Krakowie. W czwartek byliśmy natomiast z wizytą w Urzędzie Miasta, a następnie goście pojechali do Warszawy – powiedziała dyrektor. Piątek to natomiast warsztaty kulinarne, podczas których przygotowano pożegnalną kolację. Każde z państw zrobiło danie charakterystyczne dla ich kraju.

wymiana ZS3 2016 060

Przed posiłkiem, w sali gimnastycznej, uroczyście zakończono tegoroczną międzynarodową wymianę i pożegnano zagranicznych gości. Były przemowy, drobne upominki no i okazały tort ufundowany przez przewodniczącego rady miasta. – Celem  wymiany międzynarodowej organizowanej w naszej szkole jest pogłębianie wiedzy w zakresie znajomości języków obcych, ale również szerzenia znajomości kultur dotyczących zaprzyjaźnionych państw – powiedziała Katarzyna Janicka. Ogromne – a dla samych uczniów chyba największe – znaczenie miała też możliwość nawiązania nowych znajomości, a czasem nawet i przyjaźni oraz wymiana doświadczeń między rówieśnikami z różnych części Europy. – U mnie mieszkała Ukrainka i świetnie się dogadywaliśmy. Ona świetnie mówi po angielsku. Cały czas się śmiałyśmy i nie miałyśmy żadnych problemów z komunikacją. Mi się wydaje, że każdy jest w jakiś sposób zadowolony. Czasem były jakieś małe kłótnie, ale zawsze się tak zdarza. Ludzie to ludzie i zawsze będą się kłócić, ale mi się wydaje, że wszystko wyszło spoko – powiedziała Wiktoria Wojtczak, uczennica ZS nr 3 w Legionowie. Co jest też warte podkreślenia, znajomości zawarte w trakcie poprzednich wymian – mimo kilometrów dzielących ich uczestników – ciągle kwitną.  – Moja Jessica, u której mieszkałam we Francji miała dwa dni temu urodziny i normalnie do niej zadzwoniłam i rozmawialiśmy. Mimo tego, że jesteśmy od siebie oddaleni o tysiące kilometrów, to z ludźmi z Bułgarii, czy z Francji cały czas utrzymujemy jakiś kontakt. To może nie być codzienne pisanie do siebie, ale minimum raz na miesiąc odzywamy się aby zapytać co u was, jak życie, jak szkoła, itp. – dodaje Wiktoria.

Współpraca zawiązana w ramach międzynarodowej wymiany będzie kontynuowana. Prawdopodobnie w maju uczniowie Zespołu Szkół nr 3 pojadą na Łotwę, a we wrześniu na Ukrainę. W Czechach, cztery zaprzyjaźnione szkoły mają się natomiast zjawić za rok.

Tegoroczna wymiana nie doszłaby do skutku gdyby nie wsparcie prezydenta Legionowa Romana Smogorzewskiego, legionowskiego starosty Roberta Wróbla, przewodniczącego rady miasta Janusz Klejmenta oraz partnerów i sponsorów., a wśród nich znaleźli się: Paweł Cukrowski – dyrektor Departamentu Kultury, Promocji I Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie, Irena Bogucka – prezes KZB Legionowo, Grzegorz Gruczek – prezes PWK Legionowo, Narcyz Krzysztof Tokarski –– prezes PEC Legionowo, Lidl, Interblok, Sebex, Fitness Klub Arena, Nexteam, drukarnia EJKO, Markus, Muzeum Historyczne w Legionowie, MOK Legionowo, LTV, Spectrum Sportu w Legionowie i gazeta Miejscowa.