Przedszkole z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie zorganizowało w sobotę (12 marca) w legionowskim ratuszu konferencję „Autyzm – i co dalej?”. Miała ona przybliżyć rodzicom, opiekunom i nauczycielom problem jakim jest ta choroba, zaprezentować metody jej leczenia i pracy z autystycznymi dziećmi.

– Jak pokazują statystyki, w ostatnich pięciu latach liczba diagnoz dzieci z zakresu autyzmu wzrosła czterokrotnie. Dlatego władze powiatu legionowskiego podejmują wiele działań, służących temu, aby odpowiedzieć na potrzeby tej grupy i aby ten problem społeczny w miarę możliwości rozwiązywać – powiedział Jerzy Zaborowski, legionowski wicestarosta. Konferencja zorganizowana przez Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych miała rozpocząć dyskusję o jak najlepszych metodach leczenia tej choroby. Legionowska szkoła specjalna tym tematem zajmuje się już od ośmiu lat, co sprawia, że jej kadra nauczycielska ma już duże doświadczenie związane z opieką nad dziećmi autystycznymi. Metody pracy podlegają jednak ciągłym modyfikacjom w celu ich ulepszenia, dlatego też przedszkole nawiązało współpracę z Instytutem Rozwoju Dziecka w Gdańsku. Ośrodek ten jest repliką ośrodka z Princetone i jest jedną z najlepszych placówek terapeutycznych nie tylko w Europie, ale i na świecie. Instytut prowadzi dr Anna Budzińska, psycholog, superwizor oraz autorka licznych publikacji o tym jak efektywnie pracować z dziećmi z autyzmem.

Dr Budzińska była gościem specjalnym na sobotniej konferencji. – Na temat autyzmu i wokół autyzmu narosło wiele mitów. Powstaje też wiele placówek, które mnie troszkę martwią i niepokoją, bo pojawia się coraz więcej specjalistów, którzy reklamując się, mówią, że potrafią pomagać dzieciom z autyzmem. Ja tą problematyką zajmuje się od dwudziestu paru lat i wiem, że to nie jest takie proste. Specjalistą nie zostaje się w ciągu roku, dwóch ani nawet w ciągu pięciu lat. To wymaga bardzo dużo nauki i poświęcenia. I to co chciałabym na tej konferencji powiedzieć, przede wszystkim rodzicom, ale także ludziom, którzy chcą się zajmować pomocą dzieciom z autyzmem, że są już techniki naukowo sprawdzone, które rzeczywiście działają – powiedziała dr Anna Budzińska. Metodą, o której mówiła jest metoda behawioralna, która przynosi najlepsze i najbardziej skuteczne efekty. Polega ona na stałej analizie zachowań dziecka, wzmacnianiu zachowań dobrych i budowaniu odpowiedniej motywacji. Pewne umiejętności budowane są krok po kroku, zaczynając od tych najmniejszych, a kończąc na coraz większych i trudniejszych. Oprócz specjalistów, na konferencji wypowiadali się również rodzice, którzy tę terapię stosują. – Jesteśmy w niej już od półtorej roku. Wcześniej próbowaliśmy innych metod, ale niestety nie przynosiły one takich skutków jak byśmy chcieli i nie wykorzystywały one w pełni potencjału dziecka. Od wprowadzenia terapii behawioralnej, te postępy są faktycznie ogromne – powiedziała Małgorzata Wokacz-Zaborowska, matka dziecka z autyzmem.

Konferencja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Legionowa. Sala widowiskowa ratusza wypełniła się po brzegi. Może to oznaczać, że temat był potrzebny i bardzo oczekiwany wśród coraz większej ilości osób, którzy zmagają się z tym problemem i poszukują najskuteczniejszej pomocy w walce z nim.