Podobnie jak w innych krajowych placówkach, od nowego roku w legionowskiej siedzibie fiskusa czeka na podatników kilka nowości. A ponieważ ze skarbówką nie ma żartów, warto zawczasu się o nich dowiedzieć.

Do widocznych gołym okiem nowinek należy między innymi tak zwana zastępcza obsługa kasowa, realizowana przez spółkę Monetia. – Nie ponosząc żadnych dodatkowych opłat, na terenie urzędu można dokonać wpłat podatków oraz otrzymać zwrot nadpłaty wynikającej z zeznania rocznego. Jeżeli oczywiście podatnik taką dyspozycję zwrotu nam przedstawi – informuje Elżbieta Duszyc, naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie.

Jeśli chodzi o inne ułatwienia, w marcu Ministerstwo Finansów uruchomi wstępne wypełnianie zeznań rocznych PIT-37 i PIT-38. – Usługa polega na tym, że na podstawie informacji składanych do urzędów skarbowych przez płatników administracja podatkowa przedstawia propozycję rozliczenia. Jeżeli podatnik nie korzysta z żadnych ulg i odliczeń, może skorzystać z tej formy i takie zeznanie podpisać, a następnie przesłać do urzędu skarbowego – dodaje urzędniczka. Zyskuje się w ten sposób czas i eliminuje możliwość popełnienia błędów przy wprowadzaniu danych. Choć oczywiście nadal można dostarczać fiskusowi PIT-y w wersji papierowej lub elektronicznej. Interaktywne formularze wszystkich zeznań podatkowych są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. W ubiegłym roku skorzystało z nich ponad 60 proc. legionowskich podatników.

Ilu z nich bierze udział w trwającej właśnie Loterii Paragonowej, nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że warto. – W tym kwartale szczególnie premiowane są nabycia usług dentystycznych oraz innych usług medycznych. Zarejestrowanie tych paragonów daję szansę wylosowania nagrody w postaci samochodu marki Opel Insignia – zachęca Janusz Jasiński, zastępca naczelnika US w Legionowie. Biorąc pod uwagę liczbę uczestników Loterii, szanse na wygraną są mniejsze niż na trafienie szóstki w Lotto. Z drugiej strony, szczęściu naprawdę opłaca się pomóc. – Nasz podatnik, mieszkaniec Chotomowa, wygrał w tej loterii laptopa, tak więc wszystko jest możliwe.

Ostatnią z tegorocznych nowości podatkowych jest zmiana przepisów dotyczących właściwości miejscowej z zakresu podatku VAT. – Podatnicy będący osobami fizycznymi mają obowiązek rozliczać się z podatku VAT w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania, a podatnicy będący osobami prawnymi bądź jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej rozliczają się w urzędzie właściwym według swojej siedziby – mówi Elżbieta Duszyc. Skoro już mowa o siedzibach, jeśli chodzi o lokum legionowskiej skarbówki, doczekała się ostatnio wizualnego liftingu. Na więcej zmian, mimo płynących z różnych źródeł zapowiedzi, w inwestycyjnej materii się póki co nie zanosi.