KZB Legionowo poza administrowaniem budynkami socjalnymi i komunalnymi, zarządza też 33 blokami należącymi do wspólnot mieszkaniowych. Na ich zlecenie, miejska spółka wyszukuje firmy, które mogłyby prowadzić w budynkach remonty, a następnie prowadzi nadzór nad wykonaniem tych prac.

– Wspólnoty najpierw zlecały nam prace dachowe, później roboty dociepleniowe, a w tej chwili remonty we wnętrzach budynków. Ich plusem jest to, ze można je wykonywać w okresach późnojesiennych i zimowych, a dzięki temu łatwiej jest znaleźć tańszego wykonawcę, bo w tym czasie firmy nie mają zbyt wielu zleceń – powiedział Kazimierz Żmijewski, kierownik Działu Administrowania Nieruchomościami KZB Legionowo.Prace prowadzone wewnątrz budynku to przede wszystkim odnawianie klatek schodowych. Zakres remontów jest uzależniony od kondycji finansowej danej wspólnoty. – Te wspólnoty biedniejsze zlecają zwykłe malowanie. Natomiast inne, te które mają większe środki zgromadzone na swoich funduszach remontowych, zlecają wykonanie remontów ponadstandardowych – mówi Kazimierz Żmijewski. Ich zakres to – poza malowaniem ścian – wykładanie schodów gresem, a lamperii marmolitem oraz renowacja poręczy. Wspólnoty z najwyższym budżetem remontowym mogą sobie pozwolić na to, aby płytki gresowe były ułożone także i na ścianach.  – W trakcie tych remontów, dla uzyskania efektów estetycznych oraz wymiernych efektów ekonomicznych, jest też wymieniany cały osprzęt elektryczny: przyciski i oprawy, jak również są montowane energooszczędne żarówki – powiedział  kierownik Działu Administrowania Nieruchomościami KZB Legionowo.

W wysokim standardzie zostały między innymi odnowione klatki w bloku przy ul. Daliowej 6 na legionowskim Bukowcu. Z kolei w tym najwyższym zostaną wyremontowane części wspólne w budynku wspólnoty Mieszka I 14, na osiedlu Sobieskiego. – Zleciliśmy generalny remont klatek schodowych, co ma nam zapewnić w zasadzie całkowita zmianę ich wystroju. Współpracujemy z KZB, które służy nam pomocą i doświadczeniem przy wykonywaniu tych robót – mówi Anna Galant z zarządu wspólnoty Mieszka I 14. – Zakres wykonywanych tu prac to całkowita renowacja schodów, polegająca na wyłożeniu gresu antypoślizgowego. Zarząd podjął też decyzję o zrobieniu ścian do samej góry również z płyt gresowych, zamiast lamperii. Jest to w zasadzie zrobione można by powiedzieć na zawsze, bo późniejsze remonty będą w zasadzie tylko kosmetyką – powiedział Bogusław Wysocki, właściciel firmy MDM Bogusław Wysocki, wykonującej remont. Oprócz tego wykonawca  przeprowadzi też całkowitą renowację balustrad schodowych i poręczy. Wymienione zostaną tam też drzwi do piwnicy oraz oświetlenie na klatce. – Nie zdarza się często, żeby wspólnoty zlecały tak szeroki zakres prac. Myślę, że po ich wykonaniu mieszkańcy będą zadowoleni. Współpraca układa nam się dobrze. Nie ma kłopotów z doborem płytek i ich kolorów, co zawsze stwarza jakieś problemy – dodaje Bogusław Wysocki.

W tym roku gruntownie wyremontowano klatki schodowe w sześciu budynkach administrowanych przez KZB Legionowo. W dwóch prace jeszcze trwają.