W sobotę (12 grudnia), po ponad miesięcznym remoncie, oficjalnie otwarto odnowioną siedzibę Powiatowej Instytucji Kultury. W skromnej uroczystości uczestniczyli przedstawiciele zarządu powiatu, powiatowi radni oraz prezes spółki KZB Legionowo, od której został wydzierżawiony budynek PIK.

Remont biblioteki przy ul. Sowińskiego trwał przez cały listopad. – Musieliśmy niestety zamknąć placówkę na dość długo. Myślę, że dla czytelników to było dotkliwe, ale nie było innego wyjścia bo ten lifting i odświeżenie wnętrz wymagało sporego nakładu sił, energii i pracy – powiedziała Renata Sowińska, dyrektor PIK w Legionowie.Zakres remontu był szeroki. Podłoga została stara, ale ją na nowo wycyklinowano i polakierowano. Wszystkie pomieszczenia wymalowano i wymieniono w nich oświetlenie górne wraz z całą instalacją elektryczną. Wymieniono też stolarkę drzwiową. Zmiany zaszły również w wystroju wnętrz Powiatowej Instytucji Kultury. – Zmieniła się nie tylko orientacja lad bibliotecznych, ale też powstał specjalny kącik dla dzieci. To taka zachęta do tego, żeby przychodziły do nas całe rodziny . Mamy księgozbiór dziecięcy i mamy też to miejsce, gdzie dzieci mogą się pobawić – dodaje dyrektor PIK.

Ponadto, jedno z pomieszczeń wyszykowano pod kątem możliwości prowadzenia tam niewielkich warsztatów, głównie plastycznych. Wyeksponowano także półkę z książkowymi nowościami. – Do tej pory mieliśmy kilka półeczek, a teraz są dwa potężne regały, z czego i tak bardzo duża część jest u czytelników. Inwestujemy w te nowości, bo wiemy, że to jest coś co ludzi przyciąga do biblioteki i widzimy, że to przynosi efekty. Mamy nowych czytelników w różnych grupach wiekowych, także to jest coś co naprawdę nas bardzo cieszy – powiedziała Renata Sowińska.

A jeszcze bardziej cieszy to z pewnością władze powiatu legionowskiego, które w swojej instytucji kultury pokładają bardzo duże nadzieje. – Chcielibyśmy, żeby powiat legionowski był miejscem, gdzie dzieją się fajne rzeczy także w dziedzinie kultury, czy w sferze społecznej. Powiatowa Instytucja Kultury ma właśnie taką rolę spełnić. Ma sprawić, żeby oferta kulturalna i społeczna była na tyle atrakcyjna, żeby i ci mieszkańcy, którzy już tutaj są, czuli się dobrze i też ci, którzy myślą, żeby się osiedlić w naszym powiecie, widzieli w tym potencjał i żeby to był powód dla, którego chcą tutaj zamieszkać – powiedział Jerzy Zaborowski, wicestarosta legionowski.
    W tej chwili Powiatowa Instytucja Kultury dysponuje ponad dwudziestoma tysiącami woluminów. W sobotę księgozbiór PIK-u wzbogacił się o kolejne dwa kartony książek, przekazanych bibliotece przez zarząd powiatu. Były to głównie pozycje z dziedziny ochrony środowiska.