To była chyba jedna z ostatnich decyzji ustępującego szefa resortu administracji i cyfryzacji. W niedzielne (15 listopada) popołudnie w sali konferencyjnej legionowskiego ratusza, minister Andrzej Halicki odznaczył 30 przedstawicieli podwarszawskich samorządów medalami Za Zasługi dla Samorządu.

To odznaczenie państwowe, ustanowione w lipcu tego roku przez radę ministrów, jest przyznawane wybitnym samorządowcom, często z lokalnym samorządem związanym od ćwierć wieku, czyli od początku jego istnienia. Doceniono w ten sposób ich wkład w budowanie polskiej demokracji i rozwój państwa. – To odznaczenie państwowe było wręczane w poszczególnych 16 województwach właśnie tym wybitnym postaciom. Tym osobom, które bądź do dnia dzisiejszego są aktywne w samorządzie, bądź też odznaczane są pośmiertnie bo warto pamiętać o ich wkładzie, pracy i trudzie, o przełamywaniu barier i tym wszystkim co było ich mozolną codzienną pracą na rzecz społeczności lokalnej – powiedział Andrzej Halicki. – Szalenie miło nam jest, że nasza praca została doceniona i zauważona, szalenie miło, że widać, że to co robimy w lokalnych społecznościach cieszy się uznaniem, nie tylko oddolnym, bo nas jednak w kolejnych wyborach wybiera lokalna społeczność, ale też że władze państwowe doceniły nasz trud – powiedział tuż po uroczystości wręczenie medali, wicestarosta wołomiński Adam Łossan.

W gronie odznaczonych znalazły się tez cztery osoby związane w powiatem legionowskim. Była to była senator Anna Aksamit, prezydent Legionowa Roman Smogorzewski, burmistrz Serocka Sylwester Sokolnicki oraz były legionowski starosta i wiceminister administracji i cyfryzacji a obecnie poseł, Jan Grabiec. – Nie spodziewałam się tego, ze zostanę dzisiaj odznaczona. To dla mnie wyraźny znak, żeby dalej działać i dalej być razem z państwem. Dziękuję bardzo za to co żeście dla mnie zrobili – powiedziała Anna Aksamit. – Najważniejszy medal, który w życiu można zdobyć to ten za 50-lecie pożycia małżeńskiego, bo to najtrudniej zdobyty medal. Ten medal udało mi się zdobyć już po 21 latach pracy w samorządzie, bo przypomnę, że w 94 roku zostałem tutaj najmłodszym radnym – komentuje ze śmiechem Roman Smogorzewski. – Ja bardziej traktuję to odznaczenie jako taką zachętę do dalszej pracy i jako wyzwanie, żeby rzeczywiście podjąć to dzieło budowania samorządu, nie tylko jako budowania struktur, nie tylko jako warunków w których samorząd może działać, ale też świadomości obywatelskiej – powiedział Jan Grabiec.
Gratulując nagrodzonym samorządowcom, minister Halicki podkreślał też rolę samorządu lokalnego jako fundamentu państwa polskiego. – Demokracja jest oparta o samorządność i o podmiotowość obywatelską, a jej emanacją jest samorząd terytorialny i samorząd lokalny. Bez tego zdrowego fundamentu transformacja Polski nie byłaby możliwa – powiedział były minister. – Samorządy są szkołą demokracji lokalnej. Dzięki nim setki tysięcy ludzi w Polsce w ostatnich latach było częścią władzy publicznej i sprawowało władzę, czy to jako radni, czy jako burmistrzowie i wójtowie. Dzięki temu wiedzą jak wygląda współodpowiedzialność za losy kraju – dodał Jan Grabiec. Pojawiły się też jednak i obawy o przyszłość samorządu w takiej postaci, w jakiej go obecnie znamy. – Boję się, że idą trochę gorsze czasy i nowe wyzwania. Partia, która doszła do władzy jest bowiem bardziej centralistyczna, a w związku z tym poza budowaniem i zmienianiem rzeczywistości, będziemy musieli walczyć o zachowanie tej samorządności, która jest wartością, której jakby samej w sobie nie doceniamy, ale te efekty, które przez 25 lat samorządom w Polsce udało się zrobić i te materialny i niematerialne, są naprawdę ogromne – powiedział Roman Smogorzewski.  – Uważam, że tu akurat niezależnie od barw politycznych powinniśmy o rozwój samorządu terytorialnego dbać wszyscy, a nadmierny centralizm na pewno nie sprzyja temu rozwojowi – dodał Andrzej Halicki.
Uroczystość wręczenia medali Za Zasługi dla Samorządu, niejako spięła klamrą obchody 25-lecia istnienia polskiej samorządności.