Tegoroczne, czwarte już Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego powoli dobiegają końca. Na finał, w ostatni czwartek (5 listopada) w legionowskim ratuszu zorganizowano wystawę zatytułowaną „Widzę i tworzę”. Zaprezentowano na niej prace plastyczne stworzone przez uczniów i absolwentów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie.  

– Wystawa prezentuje dorobek artystyczny naszych przedszkolaków i uczniów. Pokazujemy świat widziany oczami osób niepełnosprawnych i jego piękno, którego my na co dzień nie dostrzegamy, a niepełnosprawni nam to ukazują w całej gamie kolorów – powiedziała Ewa Lewicka, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie.A ukazują to poprzez obrazy, rysunki, barwne kolaże i rzeźby. I nawet jeśli nie są one doskonałe pod względem technicznym, to jako przekaźnik emocji i wrażeń, sprawdzają się doskonale. Zanim jednak wystawa została uroczyście otwarta w sali widowiskowej ratusza można było obejrzeć przedstawienie „Brzydkie kaczątko” w wykonaniu małych aktorów z Teatru Dzieci Niemówiących.

Spektakl był podsumowaniem akcji „Mówisz? Mówię!”, do której udziału zaproszono pięć przedszkoli z terenu powiatu legionowskiego. Akcja została zorganizowana w ramach obchodów miesiąca osób niemówiących. – Jest to impreza powiatowa, odbywające się pod patronatem starosty legionowskiego, której celem jest promocja i prezentacja alternatywnych metod komunikowania się dzieci niemówiących. Organizatorem tej imprezy jest nasze przedszkole specjalne, a inicjatorkami są panie przedszkolanki: Liliana Sadowska i Justyna Ubowska-Gędek – powiedziała Ewa Lewicka. – Mało kto wie, że jest aż 31 dni kiedy swoje święto mają wszystkie osoby, które nie potrafią mówić. Dzisiaj co prawda już mamy początek listopada i święto osób niemówiących mamy za sobą, ale przez cały ten czas, przez cały październik, uczniowie niemówiący i wolontariusze z naszej placówki, przygotowywali się do tego, aby poprzez sztukę móc też państwu coś powiedzieć – dodała Liliana Sadowska.

„Brzydkie kaczątko”, czyli opowieść o akceptacji dla inności, to czwarte przedstawienie w dorobku Teatru Dzieci Niemówiących. Wcześniej wystawili już  „Czerwonego Kapturka”, „Królewnę Śnieżkę” i „Kopciuszka”. Na scenie mali aktorzy korzystają z komunikatorów, gestów Makatonu i PCS-ów. Te same alternatywne metody komunikacji są też wykorzystywane podczas zajęć w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych.

Kolejne, piąte już Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego wystartują wiosną przyszłego roku.