„Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę” – pod takim hasłem w czytelni internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie, dla uczniów dwóch legionowskich gimnazjów, zorganizowano w ubiegły czwartek (29 października) warsztaty programowania.

– Ten projekt jest skierowany do uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej oraz gimnazjalistów.  Ma on na celu zainteresowanie młodych ludzi nauką kodowania i pokazanie im, że jest ono przyszłościową umiejętnością, nie musi być nudne i może sprawić wiele przyjemności i radości – mówi Karolina Sidowska-Ptasiewicz z Miejskiej biblioteki Publicznej w Legionowie.Projekt, w ramach którego warsztaty się odbyły, jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informatycznego, w partnerstwie z firmą Microsoft i Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji. – Przyjechałam tutaj z warsztatami dla dzieciaków, które jeszcze nigdy do tej pory nie miały styczności z programowaniem. Uczą się podstaw programowania, poznają czym ono jest i przekonują się, że wcale nie jest ono bardzo trudne – powiedziała Van Anh Dam z Fundacji Girls Code Fun. I nie wymaga od młodego człowieka, aby był matematycznym lub informatycznym geniuszem. Do programowania wystarczy tak naprawdę dostęp do internetu i… chęci. – Samo programowanie wymaga umiejętności algorytmicznego myślenia, czyli czegoś co można się nauczyć z instrukcji, krok po kroku. Dzieciaki pracując w Scratchu, w którym programujemy, mogą utworzyć animacje i gry, łącząc kolorowe bloczki z poleceniami w program – dodaje Van Anh Dam. 

W trakcie warsztatów uczniowie dwóch klas Gimnazjum nr 4 i Gimnazjum nr 2, dowiedzieli się tego, czym jest kodowanie, stworzyli swoją pierwszą aplikację, a na koniec wzięli udział w wyścigu samodzielnie zaprogramowanych robotów. – Mam nadzieję, że te warsztaty spowodują, że młodzież zainteresuje się kodowaniem i że dzięki temu zostanie w Legionowie zawiązany lokalny klub kodowania – powiedziała Karolina Sidowska-Ptasiewicz. Szansa na to jest, bo młodzi adepci programowania warsztaty przyjęli z dużym  zainteresowaniem. – Fajnie było. Dowiedzieliśmy się jak programować – powiedział Mikołaj, uczeń Gimnazjum nr 4. – Mi się najbardziej podobały te roboty. Było to fajne doświadczenie, móc je programować i fajnie się nimi sterowało – dodał jego kolega, Mikołaj. Wszystkich, których zainteresowała tematyka kodowania i programowania, swoich sił mogą spróbować na stronie internetowej www.scratch.mit.edu. Tam właśnie znajduje się program, na podstawie którego prowadzono czwartkowe warsztaty.