Rozmowa z Piotrem Zadrożnym, Zastępcą Prezydenta Miasta Legionowo.

Panie Prezydencie,  legionowska oświata została ponownie doceniona na szczeblu krajowym. Po raz trzeci miasto otrzymało tytuł „ Samorządowego Lidera Edukacji”. Co wyróżnia nas wśród innych Polskich miast?

Inwestowanie w edukację zwraca się kilkakrotnie. Mamy pełną świadomość jak wiele innych istotnych potrzeb mieszkańców musimy zaspokoić, jednak zawsze będziemy przede wszystkim stawiać na jak najlepszy rozwój osobisty młodych legionowian, a więc na oświatę, wychowanie czy szeroko rozumiany rozwój człowieka.Do naszych szkół i przedszkoli uczęszcza ponad 7,5 tysiąca dzieci i młodzieży. To naturalne, że od lat inwestujemy ogromne środki, aby zarówno baza oświatowa, jak i oferta dla nich były jak najlepsze. Cieszy mnie, że już po raz trzeci zostało to docenione i znaleźliśmy się w nielicznym gronie gmin, które otrzymały to wyróżnienie.

Na jakie elementy polityki oświatowej zwrócili uwagę eksperci?

Przede wszystkim dostrzegli oni konsekwencję i efektywność  zarządzania jakością w szkołach oraz realizowanie inwestycji w szkolną i przedszkolną infrastrukturę. Zauważono, że mamy atrakcyjną, wartościową merytorycznie i odpowiednio szeroką ofertę edukacyjną, w tym ofertę zajęć dodatkowych, która sprzyja wszechstronnemu rozwojowi zainteresowań dzieci.  Nie bez znaczenia są nasze starania o zapewnienie jak najlepszych warunków kształcenia dla uczniów o szczególnych potrzebach, czyli dzieci niepełnosprawnych oraz uzdolnionych. Niewątpliwie bardzo wysoki wynik upowszechniania edukacji przedszkolnej w Legionowie także działa na naszą korzyść.


Legionowo ma 6 miast partnerskich. Czy szkoły także biorą udział we współpracy międzynarodowej? I czy było to oceniane przy przyznawaniu Certyfikatu?

Oczywiście. Eksperci zwrócili uwagę na to, że aktywność menedżerów oświaty jest zorientowana na promocję kształcenia i kreowanie kontaktów legionowskich szkół ze szkołami i placówkami z innych gmin oraz placówkami zagranicznymi. Często organizujemy spotkania młodzieży i wymiany szkolne. W tym roku gościliśmy młodzież z Norwegii, Łotwy, Niemiec, nasi uczniowie także byli m.in. na Łotwie.

Czy jest jeszcze coś, co wyróżnia Legionowo na tle kraju?

Jak przystało na lidera nie tylko stale remontujemy budynki oświatowe, w czym niewątpliwie pomogła podjęta w 2013 roku decyzja o przekazaniu zarządu nad nimi jednej miejskiej spółce – KZB Legionowo Sp. z o.o. W 2015 roku wprowadziliśmy kolejne novum – wspólną obsługę informatyczną szkół, przedszkoli i żłobka miejskiego, co doprowadziło nie tylko do obniżenia kosztów obsługi informatycznej, ale przede wszystkim do zwiększenia możliwości korzystania z nowoczesnych technologii we wszystkich salach lekcyjnych. Do końca roku każda legionowska szkoła będzie miała supernowoczesną pracownię komputerową. Myślimy także nad tabletami dla uczniów.

Dziękujemy za rozmowę.