Wojownicy na wózkach

0
681

Od poniedziałku (12 października) w Galerii Sztuki Ratusz można oglądać wystawę zdjęć autorstwa Jakuba Sagana, zatytułowaną MURDERBALL. Prezentuje ona nietypową, ale niezwykle widowiskową i emocjonującą dyscyplinę sportu, jaką jest rugby na wózkach. Natomiast już w najbliższy weekend (17 – 18 października) zmagania niepełnosprawnych rugbistów będzie można podziwiać na żywo podczas turnieju, który zostanie rozegrany w Arenie Legionowo.

Organizatorami Międzynarodowego Klubowego Turnieju Rugby na Wózkach – Mazovia Cup 2015 jest Warszawskie Stowarzyszenie Rugby na Wózkach Four Kings oraz Arena Legionowo. Zawody odbędą się w Legionowie już po raz piąty.– Zapraszamy siedem drużyn. W tym roku przyjeżdżają Czesi i Niemcy. Reszta to najlepsze topowe drużyny z polskiej ligi rugby. Dwie drużyny zagraniczne nam niestety odpadły. Ten rok jest bowiem tak przepełniony imprezami, że od czerwca to nie mamy w zasadzie wolnej chwili. Mam nadzieję, że dla widzów z Legionowa będzie to naprawdę fajna zabawa – mówi Dominik Wietrak, prezes klubu Four Kings, organizator turnieju. Rugby na wózkach to dyscyplina sportu, która powstała głównie z myślą o osobach z urazami rdzenia kręgowego. Jest to jedyna gra zespołowa, w którą niepełnosprawni z tego typu poważnymi urazami, mogą grać. A robiąc to, dają z siebie naprawdę wszystko. – Gramy po czterech zawodników. Trzymając piłkę trzeba przejechać przez oznaczoną słupkami bramkę.  Gramy na boisku do koszykówki, cztery razy po osiem minut. Głównie chodzi o to, żeby się ponaparzać wózkami, blokować się i zderzać. Tak jak to w rugby bywa. Ma być właśnie ta brutalność. Niektórym ludziom wydaje się ona za bardzo przesadzona, ale to nie prawda, bo ten sport jest bardzo bezpieczny. Rugby na wózkach jest też trochę jak szachy. Każdy mecz trzeba bowiem taktycznie rozgrywać w głowie. Drużyna, która ma bardzo poukładaną taktykę jest w stanie wygrać z dużo silniejszymi fizycznie zawodnikami –  mówi Damian Wietrak.

Przedsmak tego, co będzie się działo na turnieju, można poczuć oglądając wystawę zdjęć autorstwa Jakuba Sagana, zatytułowaną MURDERBALL. Jej wernisaż odbył się w poniedziałek (12 października) o godzinie 19.00 w Galerii Sztuki Ratusz w Urzędzie Miasta Legionowo. – W momencie kiedy po raz pierwszy wszedłem na boisko, na którym grali rugbyści na wózkach, nie potrafiłem zrobić zdjęcia bo byłem tak zafascynowany tym co się dzieje. Najpierw próbowałem ogarnąć zasady gry , ale w zasadzie to nie to najbardziej mnie zainteresowało, bo zainteresowali mnie przede wszystkim zawodnicy i ich emocje – mówi Jakub Sagan. I to właśnie emocje, towarzyszce meczom, rozgrzewkom i treningom, a także wyjątkowość samych zawodników, Jakub Sagan starał się pokazać na swoich fotografiach. – To są wyjątkowi ludzie, którzy poprzeczkę stawiają sobie dużo wyżej niż  pełnosprawni sportowcy – mówi fotograf.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy więc do ratusza na wystawę, a 17 -18 października do Areny Legionowo na Mazovię Cup. Start imprezy – sobota, godzina 9.00, mecz finałowy – niedziela, godzina 15.00.