30 września w siedzibie Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się uroczystość wręczenia nagród i honorowych wyróżnień w tegorocznej edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”. Jego kapituła, już trzeci rok z rzędu doceniła pracę Muzeum Historycznego w Legionowie.

– To rzeczywiście wydaje się niezwykłe, że nasze legionowskie muzeum trzeci raz z rzędu otrzymało tak prestiżowe wyróżnienie, jakim jest mazowiecka Wierzba. Jest ona przyznawana za najciekawsze wydarzenia muzealne i edukacyjne. Nam w tym roku po raz pierwszy udało się zdobyć tę nagrodę w dwóch kategoriach – mówi dr hab. Jacek Szczepański, dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie.Legionowskie muzeum zajęło trzecie miejsce w kategorii wystawy stałe, za „De Profundis – archeologia ziem powiatu legionowskiego” i drugie w kategorii działalność edukacyjna, za projekt „Archeologia w pięciu zmysłach”, adresowany głównie dla osób niepełnosprawnych. – Na szczególną uwagę zasługuje to, że zarówno działania edukacyjne jak i sama wystawa, zostały sfinansowane ze środków zewnętrznych – dodaje Jacek Szczepański.

Zdaniem jednego z kuratorów wystawy, zastępcy dyrektora muzeum Wawrzyńca Orlińskiego, o sukcesie „De Profundis…” zadecydowało kilka elementów. Po pierwsze, wystawa nie jest przeładowana zabytkami, a każdy prezentowany eksponat – poza walorami wizualnymi – jest bogatym źródłem informacji o epoce. – Po drugie sposób eksponowania tych zabytków. Pokazaliśmy je na naturalnym szkle, co powoduje też dodatkowe wzmocnienie działania tego obiektu i jego odbioru u widza – mówi Wawrzyniec Orliński. Trzecia rzecz, to ograniczenie ilości multimediów. W ostatnim czasie są one przez muzealników bardzo chętnie wykorzystywane po to, aby przeciągnąć na wystawy więcej osób. Ta, z pozoru ryzykowana, decyzja pracowników legionowskiego muzeum miała tylko jeden cel, nie przesłonić wartości merytorycznej ich wystawy. – Dla nas bardzo istotna była kwestia merytoryki wystawy, stąd  też spora ilość tekstu. Widz może się z nim zapoznać zarówno na ekspozycji stałej jak i na towarzyszącej jej wystawie internetowej, które stanowi jej rozbudowanie i uzupełnienie – dodaje zastępca dyrektora legionowskiego muzeum.

Innym uzupełnieniem wystawy, był nagrodzony projekt edukacyjny „Archeologia w pięciu zmysłach”. – Miał on na celu zaangażowanie dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami z terenu powiatu legionowskiego do tego, żeby uczestniczyli i odwiedzili nasza wystawę stałą „De profundis – archeologia zim powiatu legionowskiego”. I myślę, że nam się to udało – mówi Malwina Piorun z Muzeum Historycznego w Legionowie. Projekt ruszył w wakacje 2014 roku. – Pierwszym zadaniem jakie zrealizowaliśmy było przeprowadzenie zajęć w ramach akcji Lato w Muzeum. Na dziesięć dni zaprosiliśmy do nas dzieci i w tym czasie mogły one uczestniczyć w zajęciach. Mieliśmy też przygotowane różnego rodzaju dodatkowe gadżety, które pozwoliły im lepiej poznać tę wystawę – dodaje Malwina Piorun. Za środki, które udało się zdobyć na realizację tego projektu, przygotowano między innymi kopie zabytków i stroje z epoki Wandalów. Z funduszy zewnętrznych udało się też sfinansować przygotowanie zeszytu edukacyjnego, który służył jako pomoc naukowa w trakcie prowadzenia lekcji muzealnych. Pracownicy muzeum przeszli też szkolenie przygotowane przez członków fundacji Kultura Bez Barier, dotyczące tego jak prowadzić zajęcia z osobami niepełnosprawnymi. – Wydaje mi się, że te wszystkie działania, które zrobiliśmy wokół tego projektu i fakt zaangażowania fundacji Kultura Bez Barier, sprawią, że nasza placówka będzie miejscem chętnie odwiedzanym przez osoby niepełnosprawne nie tylko z Legionowa, ale i spoza naszego miasta – mówi Malwina Piorun.

Trzecia z kolei nagroda w wojewódzkim konkursie, to dla dyrekcji i pracowników legionowskiego muzeum, nie tylko docenienie ich działań, ale i motywacja do tego, aby poprzeczkę podnosić sobie coraz wyżej. – Mam nadzieję, że ta nagroda, która została przyznana przez autorytety jeżeli chodzi o muzealnictwo mazowieckie, zmobilizuje nas do dalszych działań. Nie spoczywamy na laurach. Cały czas chcemy tę poprzeczkę podnosić, będąc jednocześnie instytucją atrakcyjną dla mieszkańców Legionowa. Chcielibyśmy też, żeby nasza oferta edukacyjna na rok szkolny 2015/2016 była równie ciekawa jak ta ubiegłoroczna – mówi dr hab. Jacek Szczepański. – Jest to przede wszystkim element motywujący do jak najlepszej pracy i do tego, żeby wszystkim naszym gościom zapewnić możliwość oglądania wystaw z tak zwanej górnej półki – dodaje Wawrzyniec Orliński.