Po wielu latach starań zapaliło się w końcu zielone światło dla przebudowy trzeciego odcinka przejścia przez Legionowo drogi krajowej nr 61, od wiaduktu do granicy z Michałowem – Reginowem. Na wtorkowym (25 sierpnia) posiedzeniu rządu zdecydowano o wpisaniu tej inwestycji do nowego programu przebudowy dróg krajowych. Decyzja rządu to niewątpliwie pierwszy sukces Jana Grabca na stanowisku wiceministra administracji i cyfryzacji. 

– Dzięki decyzji rządu, już tylko od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad będzie zależało to kiedy rozpocznie się budowa. Pieniądze na realizację tej inwestycji są już zapisane w rządowym programie i teraz otwartą kwestią pozostaje termin ogłoszenia przetargu i rozpoczęcie prac budowlanych. Dołożę wszelkich starań, żeby ruszyły one jak najwcześniej – deklaruje wiceminister Grabiec.

Tą niewątpliwe dobrą wiadomością dla mieszkańców Legionowa, powiatu, ale też i całego północnego Mazowsza oraz wszystkich podróżujących nad Jezioro Zegrzyńskiego lub na Mazury, wiceminister administracji i cyfryzacji, Jan Grabiec podzielił się w trakcie półoficjalnego spotkania z włodarzami gmin powiatu legionowskiego. – My wielokrotnie rozmawialiśmy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad i oni zapewniali, że mają wszystkie dokumenty i niezbędne pozwolenia na to, aby ruszyć z tą inwestycją. Brakowało tylko decyzji politycznej. Dzisiaj ona jest i dla wszystkich tych, którzy tracą nerwy, paliwo i czas, stojąc w korkach  na wąskim gardle w Legionowie jest to niewątpliwie najlepsza wiadomość na koniec tych wakacji – dodaje prezydent Legionowa, Roman Smogorzewski.

Decyzja rządu to zwieńczenie wielu lat starań zarówno władz samorządowych jak i samych mieszkańców. Za przebudową wąskiego legionowskiego gardła orędowano na wiele sposobów. Były spotkania z parlamentarzystami i przedstawicielami rządu odpowiedzialnymi za inwestycje drogowe, były kartki do ministra i zbiórki podpisów. Posunięto się nawet do blokowania drogi.– Gdy kilka miesięcy temu okazało się, że przebudowy trzeciego odcinka dk 61 nie tylko nie ma w programie przebudowy dróg krajowych, ale i zabrakło go też na jego liście rezerwowej, nastąpiła ogromna mobilizacja społeczna. Zebraliśmy ponad sześc tysięcy wniosków o to, aby tę drogę dopisać do programu. Realizację tej inwestycję poprało też 36 samorządów. W ten proces włączyli się również parlamentarzyści, a w ostatnich tygodniach także ja, jako wiceminister administracji i cyfryzacji – przypomina Jan Grabiec. I wydaje się, że właśnie to ostatnie wsparcie okazało się najbardziej skuteczne. – Wielu mieszkańców Legionowa i powiatu legionowskiego nie do końca rozumiało Janka Grabca, dlaczego zdecydował się objąć stanowisko wiceministra. Dzisiaj mamy właśnie odpowiedź na pytanie, po co poszedł do ministerstwa. Pokazuje to, że Janek Grabiec jest skutecznym politykiem na poziomie rządowym – powiedział Roman Smogorzewski.

Czekamy więc teraz aż GDDKiA ogłosi przetarg na wykonawcę tej inwestycji i rozpoczęcie jej realizację. Miejmy nadzieję, że stanie się to w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

3 KOMENTARZE

  1. Janek Grabiec tak trzymać. Trzymam kciuki za przyszłość. bo jak widać działasz i to POzytywnie ! ahoj!

Comments are closed.