Wypoczynek jest jedną z ważniejszych części życia – czasem na regenerację, odbudowę sił witalnych i odświeżenie umysłu.  Warto wiedzieć, jak najlepiej wykorzystać chwile wolne od pracy oraz innych obowiązków.

Sezon wakacyjny w pełni, a więc czas na urlopy. Będąc poza miastem lub poza granicami kraju, masz często potrzebę zobaczenia jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Ważne jest jednak, byś dał sobie odpocząć wystarczająco, by organizm miał zapas energii. Wyśpij się, po obudzeniu poleż chwilę i daj sobie czas na powolne wstawanie. Wakacje to nie zadanie – zobaczyć 12 miejsc, pójść do 6 muzeów i zaliczyć 4 parki rozrywki w kilka dni. Zastanów się, czy nie lepiej zobaczyć mniej miejsc i dać sobie czas na doświadczenie ich w całej okazałości?

Warto również odwiedzać miejsca, które nie są turystyczne. Możliwość przebywania z miejscowymi jest wzbogacającym doświadczeniem, poszerzającym Twoją świadomość. Kosztowanie miejscowego jedzenia jest również jednym z głównych doznań bycia w nowych miejscach. Warto celebrować lokalne jedzenie, smakować potrawy, a nie się nimi tylko najadać. W codziennym życiu mamy mniej czasu i okazji, by delektować się smakami. Posiłki należy traktować jako czas spotkań ze znajomymi i rodziną, by wspólnie próbować smaków i spędzać ten czas na rozmowach.

Kiedy już zaspokoisz głód, pomyśl o ruchu. Aktywność fizyczna jest coraz częściej wybierana przez nas zamiast leżenia na plaży. Pamiętaj jednak, by nie forsować swojego organizmu większym niż zwykle wysiłkiem. Sprzyjać to może kontuzjom czy wyczerpaniu. Szczególnie w ciepłych miejscach pamiętaj, że organizm męczy się bardziej. Na aktywność fizyczną wybieraj miejsca zielone. Jeżeli masz taką możliwość, najlepiej wybierz las czy miejsce poza miastem. Bieganie wzdłuż plaży czy pływanie w jeziorze tuż przed zmrokiem jest nie tylko aktywnością fizyczną, ale chwilą relaksu dla umysłu. Odpoczynek to czas regeneracji organizmu, a urlop niech będzie możliwością kolekcjonowania nie tylko zdjęć, ale wspomnień, smaków i zapachów.

Anita Krakowiecka, psychoterapeuta, krakowiecka.pl
konsultacje psychoterapeutyczne w przychodni „Zdrowie”, Legionowo, ul. Sowińskiego 15 a, tel. 22 774 20 25