27 sierpnia 1990 roku w Legionowie utworzono Centrum Szkolenia Policji. Powstało ono na bazie czterech likwidowanych jednostek szkoleniowych: Wydziału Bezpieczeństwa Państwa ASW, Szkoły Ruchu Drogowego w Piasecznie, Ośrodka Doskonalenia Kadr Kierowniczych w Łodzi oraz Szkoły Chorążych Biura „B” MSW w Warszawie.

Ćwierćwiecze istnienia szkoły uczczono w ten wtorek podczas uroczystego apelu. – Te 25 lat to oczywiście wiele dokonań w różnych obszarach. To co daje nam największą satysfakcję, to przede wszystkim liczba naszych absolwentów – mówi insp. dr Roman Stawicki,  komendant CSP w Legionowie.

A tych jest aż 120 tysięcy, czyli o prawie 20 tysięcy osób więcej niż obecnie liczy polska policja. Powodem do dumy dla kierownictwa centrum jest też stale unowocześniana i rozwijająca się baza szkoleniowo – dydaktyczna. – W obszarze infrastruktury to również wiele dokonań i zmian. Powstawały nowe obiekty, a także modernizowaliśmy te już istniejące. Powstała nowa hala technik interwencji i zespół strzelnic. Zmodernizowaliśmy budynek dydaktyczny i symulatornię, które są niezbędne do tego, żeby praktycznie nauczać zawodu policjanta – dodaje insp. dr Stawicki.

Poziom nauczania w legionowskiej szkole stoi – jak podkreślał obecny na uroczystości komendy główny policji – na bardzo wysokim poziomie.  – Dziękuję wam za codzienną służbę tutaj w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie – mówił nadinsp. Krzysztof Gajewski – To wy tworzycie kadry polskiej policji i wy szkolicie policjantów, którzy potem dbają o bezpieczeństwo na ulicach naszych miast i wsi. Dbają o bezpieczeństwo nas wszystkich, bo my przecież też jesteśmy mieszkańcami naszej ojczyzny – dodaje komendant. Nadinspektor Krzysztof Gajewski docenił też wkład byłych komendantów centrum w rozwój tej placówki. – Szczególne słowa podziękowania kieruję do byłych komendantów i zastępców komendantów. To bardzo ważne, że jesteście dzisiaj tutaj razem z nami. To świadczy o pewnej ciągłości historycznej naszej organizacji. Dziękuje wam za to, co uczyniliście w latach poprzednich – mówił.

Natomiast przyszłość szkoły… – To przede wszystkim zbudowanie miasteczka symulacyjnego, co pozwoliłoby nam w jeszcze większym stopniu zbliżyć te warunki ćwiczeń, które są tutaj przeprowadzane w ramach różnych zajęć dydaktycznych, do tych realnych . Tych, które potem w prawdziwej służbie policjant spotyka i w ramach których musi podjąć interwencję i ją przeprowadzić – mówi Roman Stawicki.

Jubileusz XXV-lecia istnienia Centrum Szkolenia Policji w Legionowie był połączony z corocznymi obchodami święta policji. Z tej to okazji wyróżniający się pracownicy centrum otrzymali awanse na wyższe stopnie służbowe, resortowe odznaczenia i nagrody.