Prawie dokładnie w 96 rocznicę powołania policji państwowej, swoje święto obchodzili w poniedziałek powiatowi stróże prawa. Jak zwykle przed legionowską komendą, i jak zwykle skromnie, z naciskiem na słowa, a nie pompatyczne ceremoniały.

Po oficjalnym rozpoczęciu uroczystości jako pierwszy głos zabrał szef powiatowych gliniarzy. – Służba dla drugiego człowieka jest czymś wyjątkowym, przynoszącym satysfakcję z dobrze wykonywanej pracy. Nawet wtedy, gdy nie nosimy munduru, jesteśmy gotowi do niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują – powiedział insp. Waldemar Perdion. Trudno o lepszą sposobność, aby za ową służbę i gotowość wyrazić funkcjonariuszom swą wdzięczność. Wykorzystali ją jak zwykle ich przełożeni, a także zwarty pododdział powiatowych samorządowców.

Oficjele zrobili to tym chętniej, że dowody na świetną pracę gliniarzy są niepodważalne. W końcu liczby, te z resortowych statystyk, nie kłamią. – Dzisiejszy dzień to przede wszystkim okazja do podziękowań. Od kilku lat, właściwie w każdej kategorii przestępczość się obniża. Widzą to i cieszą się z tego zarówno mieszkańcy naszego powiatu, jak i ludzie, którzy dopiero planują się tu osiedlić, często dlatego, że jest u nas tak bezpiecznie – uważa Jerzy Zaborowski, członek zarządu powiatu legionowskiego.

Pochwały, pochwałami, ale równie ważne są dla mundurowych samorządowe podarunki. Bez nich byliby zdani tylko na finansową „kołderkę” własnego resortu, ta zaś jak wiadomo często bywa zbyt krótka. – Nie ma w tej pomocy nic dziwnego. Współpraca między policją i samorządem ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa. To dzięki niej od kilku lat te wskaźniki tak dobrze wyglądają – twierdzi Jerzy Zaborowski. – Skromnym dowodem uznania i przychylności Rady Gminy Wieliszew jest dofinansowanie zakupu nowego radiowozu na potrzeby miejscowego komisariatu policji. Mam nadzieję, że zakupiony sprzęt pozwoli jeszcze efektywniej działać dla poprawy bezpieczeństwa w naszej gminie – dorzucił z mównicy Zenon Popławski, zastępca wójta gminy Wieliszew. Bo o tym, że można efektywniej, lokalni włodarze są przekonani. – W imieniu całej gminnej społeczności dziękuję, gratuluję i proszę o więcej – powiedział Jarosław Chodorski, wójt gminy Jabłonna.

Mundurowe święto tradycyjnie przyniosło deszcz awansów oraz nagród finansowych dla policjantów z miasta i powiatu. Począwszy od skromnych posterunkowych, a skończywszy na korpusie oficerskim. – Dzięki waszej postawie i rzetelnej pracy stołeczna komenda policji może szczycić się coraz większym zaufaniem społecznym, a przestępcy nie mogą czuć się bezkarni – pochwalił swoich podwładnych mł. insp. Piotr Owsiewski, zastępca Komendanta Stołecznego Policji. I oby tak pozostało. Zakładając oczywiście, że również w kwestii przestępczego samopoczucia policyjne statystyki są godne zaufania.