W środę (8 lipca) przed godziną 14.00 Szybką Koleją Miejską dotarła do Legionowa premier Ewa Kopacz. Planowana wizyta odbyła się w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, gdzie szefowa rządu wzięła udział w pokazach kierowania ruchem drogowym oraz w akcji ratowniczej. Towarzyszyli jej wiceminister infrastruktury Paweł Olszewski i… chmara dziennikarzy. Tematem wizyty były nowe przepisy ruchu drogowego.

Na konferencji prasowej Ewa Kopacz zwróciła uwagę na bezpieczeństwo na drogach w okresie wakacyjnym, jak również podzieliła się informacjami dotyczącymi nowych przepisów, które weszły w życie od maja tego roku, i wskazała na efekty takich regulacji prawnych. Znacznie zmniejszyła się liczba wypadków na drogach. Okazuje się więc, że bat na kierowców, którzy nie zdejmują nogi z gazu, podziałał. Tylko w czerwcu na polskich drogach zginęło 199 osób, a więc o 76 mniej niż rok wcześniej. Naprawiane są również nawierzchnie polskich dróg. Rząd chce realizować program bezpieczeństwa na drogach, tak zwany „Trójpak”.

Obejmuje on plan budowy dróg i autostrad na lata 2014-2023, na który zaplanowany został budżet w wysokości ponad stu miliardów złotych. W ramach projektu mają być też likwidowane lub modernizowane najbardziej niebezpieczne miejsca na drogach. Przeznaczono na to od 2016 roku od 300 do 600 mln zł. Rząd chce również stanąć do walki z radarami na drogach gminnych i powiatowych. – Włodarze gmin niekiedy dochodzą do wniosku, że jest to fajny sposób na reperowanie swojego budżetu. A my mówimy: poprawcie bezpieczeństwo na tych swoich drogach, poprzez realizowanie programu, na który chcemy wydać wcale niebagatelne pieniądze, bo około 5 miliardów złotych – powiedziała Ewa Kopacz.

Już w ten piątek ma być przegłosowana ustawa pozbawiająca możliwości zasłaniania się immunitetem przez posłów, senatorów, sędziów, prokuratorów, rzecznika praw dziecka, czy szefa IPN-u. Wszyscy wobec prawa mają być równi. W ramach programu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przeprowadza akcję „Bezpieczny autokar”. Na stronie internetowej, za pomocą odpowiedniej aplikacji, będzie można sprawdzić, czy wyjeżdżający w trasę autokar miał przeprowadzone badania techniczne. Działania te są realizowane w jednym celu: aby poprawić komunikacyjne bezpieczeństwo nie tylko podczas wakacji, ale przez cały rok. Premier nie ukrywa: – Naszym celem jest zmniejszenie liczby osób ginących na drogach.

Pierwszy raz w sposób tak skoordynowany rząd podchodzi do bezpieczeństwa na drogach. Od 2007 roku liczba ofiar śmiertelnych zmniejszyła się o 44 proc. Dla rządu jest to jednak niewystarczające, stąd program „Trójpak”. Środki z niego w stu procentach pójdą na rozwój infrastruktury drogowej – nie tylko dróg ekspresowych i autostrad, ale również na rozbudowę i ulepszenie dróg gminnych i powiatowych, przy współudziale samorządów. Zdaniem urzędników, program już działa. – Analizując statystyki w najbliższych tygodniach czy  miesiącach, odnotujemy znaczny spadek ofiar na polskich drogach – podkreślił wicemister infrastruktury Paweł Olszewski.

Halina Kucyk