Wakacyjne remonty szkół i przedszkoli to w Legionowie „oczywista oczywistość”. I choć nie wykonują ich urzędnicy, lubią osobiście sprawdzić postęp robót. We wtorek na objazd placówek oświatowych ruszyli zastępca prezydenta Piotr Zadrożny oraz Irena Bogucka, prezes spółki KZB Legionowo, która od kilku lat dba o ich stan techniczny.

– Remonty odbywają się w siedmiu szkołach i jedenastu przedszkolach. Cyklinowaniem czy kładzeniem nowych podłóg zajmują się firmy zewnętrzne, natomiast pozostałe roboty wykonują ekipy naszej firmy – mówi Irena Bogucka, prezes zarządu KZB Legionowo. Na same prace remontowe spółka przeznaczy w tym roku 800 tys. zł. Dojdzie do tego jeszcze 400 tysięcy, które pochłonie termomodernizacja miejskich przedszkoli nr 3 i 11.

– Za te środki będą zrealizowane wszystkie niezbędne prace; te zlecone przez sanepid czy straż pożarną, oraz po prostu te, które wynikają z bieżącego użytkowania. Warto też wspomnieć, że miasto dalej inwestuje w swoje szkoły. Na przykład jeżeli chodzi o zakupy ruchomych elementów, takich jak wyposażenie kuchni czy sprzęt biurowy. W tym roku przeznaczymy na ten cel około stu tysięcy złotych – zapowiada Piotr Zadrożny, zastępca prezydenta Legionowa.

W harmonogramie wakacyjnych robót dominują stosunkowo drobne zadania, mające związek z całoroczną eksploatacją obiektów. Zdarzają się też jednak i grubsze prace, zwłaszcza tam, gdzie ich odwlekanie mogłoby mieć wpływ na bezpieczeństwo uczniów. – Cyklinowanie, lakierowanie sal gimnastycznych i lekcyjnych, wymiana okien należą do największych zadań. Generalnie chodzi w tym przypadku o podłogi, ściany i sufity – wylicza prezes Irena Bogucka. – Oczywiście wnioski dyrektorów dotyczące prac remontowych są dużo, dużo większe niż możliwości, ale staramy się co roku – w każde wakacje, a jeśli to możliwe, to także poza tymi dwoma miesiącami – takie prace realizować. Wspólnie z dyrektorami spółka ustala ich harmonogram, często są to zresztą plany wieloletnie, i w ten sposób te potrzeby są zaspokajane – dodaje zastępca prezydenta.{mp4}8715|512|384|{/mp4}

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma powodów ani do wstydu, ani do obaw. Stan miejskiej infrastruktury oświatowej stawia Legionowo w czołówce mazowieckich samorządów. – Ta kondycja jest dobra, aczkolwiek oczywiście są budynki, które w ostatnich latach nie były gruntownie remontowane, więc wymagają takich prac – przyznaje Piotr Zadrożny. I dlatego w pierwszej kolejności, gdy tylko znajdą się środki, będą one tam wykonane. Co do letnich remontów, z najważniejszymi KZB do września się upora. Kosmetyką w rodzaju malowania ścian spółka zamierza się też zajmować w trakcie roku szkolnego.