Od kiedy wyłapywane na terenie miasta psy i koty trafiają do nowodworskiego schroniska, o ich los samorządowcy są znacznie spokojniejsi. Wychodząc jednak z założenia, że pańskie oko czworonoga tuczy, członkowie miejskiej Komisji Zdrowia, Bezpieczeństwa i Spraw Społecznych postanowili obejrzeć placówkę z bliska. I w poniedziałek tak właśnie zrobili.

– Gmina Legionowo ma podpisaną umowę z tym schroniskiem od 30 kwietnia 2012 roku i było to naturalne, ze wizyta odbyła się akurat tam. Mogliśmy zobaczyć, jak wygląda placówka, w stosunku do której my jako radni podejmujemy decyzje – tłumaczy Anna Łaniewska, przewodnicząca Komisji Zdrowia, Bezpieczeństwa i Spraw Społecznych. W ubiegłym roku do schroniska prowadzonego przez Fundację „Przyjaciele Braci Mniejszych” trafiło 87 złapanych na terenie gminy psów. Wszystkie poddano sterylizacji, a większość z nich zabrali do domów nowi właściciele. Te, które jeszcze na to czekają, żyją w komfortowych – jak na schronisko – warunkach.{mp4}3715|512|384|{/mp4}

Znajdują się tam liczne boksy z wybiegami, a mniej odporne zwierzęta mogą mieszkać w pawilonie. Placówka posiada też między innymi własny gabinet weterynaryjny i salę operacyjną. – Jest tam czysto, zwierzęta są zadbane, nie chorują. Schronisko ma bardzo wysoki, sięgający 74 proc. poziom adopcji. Stale współpracuje też z wolontariuszami – dodaje radna.

Po obejrzeniu schroniska samorządowcy zapoznali się z prezentacją multimedialną na temat jego działalności. Później, w trakcie dyskusji z przedstawicielami Fundacji, zweryfikowali, na co i w jaki sposób wydawane są gminne pieniądze. Głównie te przeznaczone na realizację Programu Zapobiegania Bezdomności Zwierząt w Legionowie. Generalnie rzecz biorąc, swe wyjazdowe posiedzenie w Nowym Dworze Maz. członkowie Komisji uznali za udane. – Wydaje mi się, że decyzja o tym wyjeździe była bardzo słuszna. Wszystko zobaczyliśmy, mogliśmy też zadawać pytania osobom zarządzającym, na przykład o to, w jaki jeszcze sposób można im pomóc. Będzie to ewentualnie skutkowało na przykład wnioskami do prezydenta, bądź sami, we własnym gronie, zorganizujemy potrzebną pomoc – mówi Anna Łaniewska.

Pierwszego czerwca tego roku gmina Legionowo podpisała z Fundacją „Przyjaciele Braci Mniejszych” kolejną umowę. Jej przedmiotem, podobnie jak w latach ubiegłych, jest odławianie i przyjmowanie do schroniska bezpańskich zwierząt