Uczniowie ZSO nr 2 w ostatnich dniach (4-7.06)uczestniczyli  w Święcie Kultury Tradycyjnej oraz w Międzynarodowym Festiwalu „Brasławskie Zorze”, odbywającym się w miejscowości Brasław na Białorusi. Szkoła szuka bowiem obecnie partnera do stałej współpracy międzynarodowej na wschodzie Europy, a wśród rozważanych lokalizacji jest również Brasław.

Na Białoruś wyjechała blisko 40-osobowa  delegacja mieszkańców naszego powiatu, w skład której weszli przedstawiciele starostwa powiatowego w Legionowie, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Legionowie, Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku, członkowie Ludowego Zespołu Artystycznego „Serock” oraz członkowie Stowarzyszenia Brasławian w Warszawie.Królewską Dwójkę podczas festiwalu reprezentowały 4 uczennice: Oliwia Głownia i Nicole Korzeniecka z klasy 1C LO, Izabela Dąbrowska z klasy 1B LO i Karolina Raszke z klasy 1B gimnazjum. Uczennicom towarzyszyły nauczycielki języka rosyjskiego: Katarzyna Derlacz i Małgorzata Karapyta-Kulikowska. Wizytę na ziemi brasławskiej legionowianki rozpoczęły od zwiedzania miasta Brasław i wizyty w miejscowym gimnazjum. – Spotkałyśmy się z niesamowicie serdecznym przyjęciem i otwartością na współpracę ze strony nauczycieli i uczniów miejscowej szkoły – przyznają nauczycielki Małgorzata Karapyta-Kulikowska i Katarzyna Derlacz.

Dodatkowo w miejscowościach Druja i Pagoszcz odbyły się koncerty Ludowego Zespołu z Serocka, a talentami: wokalnym i recytatorskim chwalili się młodzi ludzie uczący się języka polskiego w białoruskich szkołach. Na tym koncercie wystąpiła również uczennica Królewskiej Dwójki: Izabela Dąbrowska, która zaśpiewała piosenki: „Kocham cię życie” Edyty Geppert i „Na obcy ląd” Eweliny Lisowskiej. – Podczas pobytu zwiedziliśmy kościół katolicki i zabytkową cerkiew prawosławną w miejscowości Druja, cmentarz na Kopciówce, a także ruiny dawnej polskiej strażnicy granicznej – relacjonuje jedna z uczennic, Oliwia Głownia. – Najbardziej jednak podobały nam się rekonstrukcja starożytnej bitwy Wikingów oraz pokaz sztucznych ogni, zorganizowany na zamkowym wzgórzu w Brasławiu. Jak podkreślają uczennice wizyta na ziemi brasławskiej była dla nich niezapomnianym przeżyciem. – Dzięki niej poznaliśmy nie tylko folklor i kulturę tamtejszych terenów, ale także ciekawą historię ziem kresowych dawnej Rzeczypospolitej. Na pewno chcemy wrócić tam za rok – deklarują uczennice.

ZSO nr 2