Na początku tego roku szkolnego w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Legionowie wystartowano z realizacją projektu „Światłem malowane”. Chodziło w nim o kurs pisania lub też jak kto woli, malowania ikon. Jego pomysłodawczynią i realizatorką jest dr Izabela Kamińska, nauczycielka historii sztuki i wiedzy o kulturze.

– To nie tylko prace typowo praktyczne, podczas których powstają ikony, ale też towarzyszy im proces merytoryczny. Uczniowie dowiadują się wiele z zakresu historii, historii sztuki, kultury oraz teologii – mówi dr Izabela Kamińska.{mp4}16615|512|384|{/mp4}

W projekt zaangażowało się początkowo zaledwie kilka osób. Jednak z czasem warsztaty ikonopisania zaczęły przyciągać coraz większą liczbę zainteresowanych nimi, nie tylko uczniów, ale i nauczycieli. W tej chwili uczestniczy w nich już około 30 ikonografików. – Każdy z uczestników w trakcie warsztatów wykonał własną ikonę. Taką pierwszą próbą zmierzenie się z tym tematem, były obrazy przedstawiające anioły – mówi Izabela Kamińska.
    Od ubiegłego czwartku (11 czerwca), ikony powstałe w ramach projektu „Światłem malowane” każdy zainteresowany może oglądać na poświęconej im wystawie. Została ona zorganizowana wspólnie z legionowskim Muzeum Historycznym. – My staliśmy się partnerem w realizacji tego projektu, przy okazji organizacji wystawy powarsztatowej. W naszym muzeum pokazujemy więc efekt prac uczniów i nauczycieli z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii konopnickiej w Legionowie – mówi dr hab. Jacek Szczepański, dyrektor Muzeum historycznego w Legionowie. Wystawę zorganizowano w filii „Piaski”. Jak wiadomo mieści się ona w budynku będącym kiedyś częścią carskiego garnizonu, tak więc odniesienia do religii prawosławnej są w tym przypadku jak najbardziej na miejscu. – Możemy tutaj zobaczyć różne postacie z panteonu świętych prawosławnych i możemy poznać zarówno sposoby pisania ikon jak i również całą filozofię dochodzenia do tego aktu. Myślę, że ta wystawa ma szansę zainteresować szersze grono mieszkańców, ponieważ prace uczniów i nauczyciele są naprawę piękne i przekonywające – dodaje dyrektor muzeum.
    Wystawę można oglądać do końca września. Nie kończy ona jednak realizacji projektu „Światłem malowane” i samych warsztatów ikonpisania. – Planujemy od przyszłego roku szkolnego zdwoić jeszcze siły. Mamy póki co dwa terminy, kiedy się spotykamy, ale myślę, że zwiększymy je do trzech, bo tak naprawdę ochotników jest coraz więcej. Planujemy to więc jak najbardziej rozwijać. Tym bardziej, że mamy zgodę pani dyrektor – mówi Izabela Kamińska. Ikony w filii Piaski legionowskiego muzeum można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach pracy placówki oraz w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca.