W lipcu 1945 roku pierwszych sześciu absolwentów liceum im. Marii Konopnickiej w Legionowie przystąpiło do egzaminu dojrzałości. W sobotę (6 czerwca) społeczność obecnej Konopnickiej zorganizowała uroczystość upamiętniającą 70. rocznicę tego ważnego dla szkoły wydarzenia.

Obchody jubileuszu pierwszego egzaminu dojrzałości w najstarszym legionowskim ogólniaku rozpoczęły się już w środę (3 czerwca). Zaczęła je Parada Młodości w wykonaniu uczniów LO im. Marii Konopnickiej, podczas której puszczono w niebo 70 różnobarwnych balonów.Główne uroczystości zorganizowano w sobotę w sali widowiskowej legionowskiego ratusza. Na galę przybyli przedstawiciele władz miasta i powiatu, absolwenci Konopnickiej, jej byli i obecni nauczyciele oraz przyjaciele szkoły. Uroczystość rozpoczęło przemówienie dyrektor Brygidy Wagner – Konstantynowicz.  – 70 lat działalności szkoły, jak każdy jubileusz skłania do odbycia podróży w czasie, dokonania retrospekcji, konfrontacji młodzieńczych marzeń z rzeczywistością. Przywołuje wspomnienia, refleksje, wywołuje przeszłość, która zachowana w pamięci jest częścią teraźniejszości – mówiła dyrektor.

Szkoła ogólnokształcąca, której patronką została Maria Konopnicka powstała w 1944 roku. Początkowo mieściła się ona w kamienicy przy ul. Kopernika. W 1966 roku liceum przeniosło się do zajmowanego obecnie budynku, mieszczącego się przy dawnej ulicy PZPR. W 1993 do szkoły dobudowano nowe skrzydło i przeprowadzono generalny remont wszystkich pomieszczeń, w 1998 oddano salę gimnastyczną, a w 2009 roku przeprowadzono termomodernizację budynku, nadając mu znany obecnie kształt. Przez 71 lat swojego istnienia, Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej kierowało 10 dyrektorów, pracowało w nim ponad 300 nauczycieli, a blisko 9 tysięcy absolwentów uzyskało świadectwo dojrzałości. – W ciągu 70 lat czas zmieniał to miejsce nadając mu kształt zgodny z jego duchem. Klasy zmieniły się w specjalistyczne pracownie. Liczydła zastąpiły komputery. Tablicę i kredę, rzutnik multimedialny, tablice interaktywne i telewizor. A podręczniki, internet. Jednego tylko czas nie zmienił – magii tego miejsca, którego próg przewracając na powrót ma się 15 lub 18 lat – mówiła dyrektor Brygida Wagner – Konstantynowicz.

Dzisiaj szkoła może się poszczycić certyfikatami, między innymi: „Szkoła Odkrywców Talentów”, „Bezpieczna szkoła, bezpieczny uczeń”, „Szkoła Humanitarna”, „Szkoła Spotkań i Dialogu”.  Młodzież z Konopnickiej angażuje się w wiele projektów naukowych, kulturalnych i językowych oraz w akcje charytatywne. Jest też otwarta na kontakty międzynarodowe, czy to w ramach programu AIESEC, czy w ramach wymiany polsko – niemieckiej, czy też podczas, organizowanych co roku, już od wielu lat, „Polsko – Izraelskich Spotkań Młodzieży. Bliżej siebie”. Uczniowie Konopnickiej są też – co pokazali podczas sobotniej gali – niezwykle utalentowani. Dali temu wyraz wykonując jedne z piękniejszych i mądrzejszych polskich piosenek, które ilustrowały każdą kolejną dekadę istnienia szkoły. Koncert wzruszał i zachwycał.

W trakcie uroczystości związanej z 70. rocznicą pierwszej matury przyznano też honorowe legitymacje Przyjaciela Szkoły.