W ostatnią sobotę maja Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie obchodziła setną rocznicę urodzin swego patrona – ks. Jana Twardowskiego. I jak przystało na tak doniosłą okazję, uczczono je godnie i klasą.

Świętowanie wyjątkowego jubileuszu rozpoczął występ teatru „Tam i z powrotem”, który pokazał sztukę w reżyserii Ewy Zalewskiej zatytułowaną „Jak?”. Młodzież z gimnazjum nr 4 w Legionowie oczarowała widzów piękną, metaforyczną walką białych i czarnych aniołów. Kolejnym punktem programu było uroczyste wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Jabłonnie. Jury w składzie: przewodnicząca Marta Berowska, Andrzej Zaniewski, Stanisław Grabowski i Jan Zumis, z 1200 prac nagrodziło i wyróżniło utwory w trzech kategoriach wiekowych – dorośli, młodzież oraz dzieci. Nagrody wręczał im osobiście wójt Jarosław Chodorski.

Urodzinowy wieczór zwieńczył gitarowy koncert ks. Józefa Ślazyka (Don Giuseppe), który przyjechał do Jabłonny prosto ze słonecznej Italii, przywożąc ze sobą nieoczekiwanego gościa – ks. Kazimierza Gajowego, misjonarza z Betlejem. Jubileuszowe spotkanie poprowadził aktor teatru Rampa Robert Tondera.