Przez cały weekend Wieliszew był stolicą tańców polskich. W piątek, sobotę i niedzielę (10, 11,12 kwietnia) odbywały się tam bowiem już piętnaste Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich „Mazur 2015”. Od tego roku gminę Wieliszew w organizacji tej imprezy wsparło starostwo powiatowe. Mistrzostwa wspólnie więc otworzyli wójt ze starostą.

Choć uroczyste otwarcie Mazura odbyło się w sobotę (11 kwietnia) o godzinie 16.00, to jednak już od rana w wieliszewskiej hali sportowej trwały eliminacje i ćwierćfinały w poszczególnych kategoriach wiekowych. Tańczono mazury, oberki, kujawiaki, krakowiaki, a na inaugurację mistrzostw dostojnego poloneza. – Kategorie wiekowe są od pierwszej do siódmej, czyli od siedmiu lat do nawet pięćdziesięciu paru, sześćdziesięciu. Przyjechało do nas w tym roku ponad 30 zespołów. Są to grupy w zasadzie z całej Polski, od pomorza aż po góry – mówi Dariusz Skrzydlewski, dyrektor festiwalu. Tak duże zainteresowanie turniejem cieszy przede wszystkim jego organizatorów.  – Jak spojrzałem na mapę i zobaczyłem skąd przyjechaliście, to serce mi urosło. Bo dzisiaj o Wieliszewie mówi się ciepło w tak wielu miejscach i  w tak wielu regionach Polski – powiedział Paweł Kownacki, wójt Wieliszewa. 

Od tej edycji wieliszewski Mazur to już nie tylko turniej tańca. W tym roku po raz pierwszy zorganizowano bowiem sympozjum naukowe poświęcone tradycyjnym tańcom polskim, a w szczególności właśnie mazurowi. – Chodziło nam o to, żeby dodać coś jeszcze, żeby pokazać, że ten nasz Mazur to nie tylko tańce, ale też całą kultura z tym związana. Na sympozjum usłyszeliśmy o pochodzeniu mazura, usłyszeliśmy o mazurze w twórczości kompozytorów XIX wieku i w końcu usłyszeliśmy o mazurze na balach. To były naprawdę bardzo ciekawe wykłady. Sympozjum i turniej tworzy tę jedność naszego Mazura, że jest tu zarówno teoria jak i praktyka – mówi Dariusz Skrzydlewski. A do tego trzeba jeszcze dodać ten bliżej nieokreślony pierwiastek, który sprawia, że każdy taki wyjazd na mistrzostwa i każde wyjście na parkiet, jest dla tancerzy powodem do niezwykłej radości. – My tu w zespołach jesteśmy jak jedna wielka rodzina. Mamy przyjaźnie, które prawdopodobnie będą trwały do końca życia. Cześć członków zespołu nawet kończy jako małżeństwa i sądzę, ze to jest też to coś co podtrzymuje nas razem w grupie – mówi Karolina Stańczak z Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” – Zależy nam też na tym, aby kultywować tradycję tańców polskich, aby ona nie zaginęła – dodaje tancerka.{mp4}14415mazur|512|384|{/mp4}

O staniu na straży tradycji mówił też wójt Wieliszewa, Paweł Kownacki. – Gdy byłem ostatnio na Cyprze, to tam w każdej knajpie, w każdej restauracji leci cypryjska muzyka. Co najważniejsze starsi i młodsi, tańczą cypryjskie tańce. Mam więc nadzieję, że dzięki wam, dzięki takim ludziom jak wasi trenerzy, wasi burmistrzowie, wójtowie i prezydenci, pewnego dnia w Polsce będzie się częściej tańczyć nasze narodowe tańce – powiedział wójt. Już Mazur się o to postara.

Mazur 2015 w liczbach

Nad zmaganiami 240 zawodników czuwało 32 instruktorów, około 50 opiekunów oraz 8 sędziów: sędziowie eksperci Jan Łosakiewicz (sędzia główny), dr Ryszard Teperek, Jarosław Wojciechowski, Mariusz Krupiński i Norbert Późniewski, sędziowie konsultanci Małgorzata Łosakiewicz i Krzysztof Szyszko oraz sędzia skrutiner Marek Wieremiejko. 124 uczestników Konkursu i Mistrzostw wzięło udział w piątkowych Ogólnopolskich Warsztatach Tanecznych: polskie tańce narodowe w turniejach tańca polskiego.

W Mistrzostwach Polski dominowali tancerze z Warszawy (14 par w finałach i 3 tytuły mistrzowskie), Krakowa (3 pary w finałach i 1 tytuł mistrzowski), Gdańska (2 pary w finałach, 1 tytuł mistrzowski), Olsztyna (1 tytuł mistrzowski), Poznania (3 pary w finałach), Nowej Rudy, Puław i Zamościa (po 2 pary finałowe) oraz Kędzierzyna – Koźle, Malborka, Mielnika, Siemiatycz, Trzemeszna, Torunia i Wieliszewa (po 1 parze w finałowych szóstkach). Gospodarze, czyli Zespół Tańca Ludowego „Promyki” z Wieliszewa wywalczyli wicemistrzostwo kraju kategorii III, czyli młodzież od 13 do 15 lat. Srebrny medal przypadł w udziale parze: Jakub Rembelski i Julia Kowalik.