Znamy już plany remontowe KZB Legionowo na bieżący rok. Są ambitne, a ich zakres jest bardzo szeroki. Od dużych i spektakularnych inwestycji, takich jak modernizacja budynku starego ratusza, zadaszenie trybuny na miejskim stadionie, czy też termomodernizacji dwóch gminnych przedszkoli, są w nim przewidziane też drobne, ale niezbędne prace.  

W tym roku miejska spółka na remonty i inwestycje ma zamiar wydać prawie sześć i pół miliona złotych. Te najważniejsze i największe mają być współfinansowane ze środków unijnych (JESSICA oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska). Ponad półtora miliona złotych z całego remontowego budżetu KZB Legionowo, zostanie przeznaczona na inwestycje w legionowskich placówkach oświatowych. – Jest to kwota o około pół miliona większa od tej, którą dysponowaliśmy w czasach, gdy remontowanie szkół i przedszkoli było zadaniem Urzędu Miasta. Nie sprawdziło się więc czarnowidztwo tych osób, które mówiły, że jak zajmie się tym KZB, to pieniędzy na remonty w ogóle nie będzie. Jak się okazuje, mamy ich więcej niż wcześniej – mówi Piotr Zadrożny, zastępca prezydenta Legionowa, odpowiedzialny za oświatę. Zakres zaplanowanych prac dla każdej placówki jest inny. – Pracując nad tymi planami ustaliliśmy, że głównym priorytetem są tutaj zalecenia sanepidu i straży pożarnej. Ciesze się, że to zostało uwzględnione – dodaje prezydent Zadrożny.

Co zaplanowano w szkołach i przedszkolach 

Zespół Szkół nr 1: cyklinowanie parkietu na korytarzu, w sali gimnastycznej, szatni i w czterech salach dydaktycznych, malowanie dwóch sal dydaktycznych i toalet, częściowy demontaż ściany działowej w pomieszczeniu położonym w nowej części budynku i montaż okna typu FIX, dzięki któremu poprawi się naświetlenie pomieszczenia i w końcu konserwacja i malowanie urządzeń na placu zabaw, ławek i fragmentów ogrodzenia.

Zespół Szkolno – Przedszkolnym nr 2: malowanie w siedmiu salach dydaktycznych wraz z grzejnikami i cyklinowanie podłóg, wymiana wykładziny tarkett w dwóch pomieszczeniach, naprawa dachu i rur spustowych w starej części szkoły i małej sali gimnastycznej, naprawa lastryko w korytarzu i łączniku parteru oraz pierwszego piętra, naprawa ścian w sali rekreacyjnej, przebieralniach i na korytarzach, wykonanie osłon na lampy oświetleniowe w sali rekreacyjnej, konserwacja i malowanie ogrodzenia oraz wymiana okna na łączniku przedszkola.

Zespół Szkół nr 3: doprowadzenie do właściwego stanu technicznego  terakoty w stołówce szkolnej, wymiana podłóg w pięciu salach lekcyjnych, doprowadzenie do właściwego stanu sanitarno – higienicznego i technicznego pomieszczeń na bloku sportowym, malowanie ścian i sufitów w pięciu salach lekcyjnych, konserwacja nawierzchni boiska wielofunkcyjnego oraz konserwacja placu zabaw, terenów zielonych i drzew.

Zespół Szkolno – Przedszkolny przy ul. Jana Pawła I: wymiana czternastu okien jednych drzwi balkonowych, wymiana dwóch drzwi wewnętrznych, malowanie ścian powyżej lamperii w trzech salach dydaktycznych i dwóch pomieszczeniach, malowanie lamperii w dwóch pomieszczeniach i na korytarzach szkolnych oraz konserwacja placu zabaw, terenów zielonych i drzew.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2: położenie ok. 140 m2 gresu i malowanie ścian w stołówce szkolnej , remont w pomieszczeniach szatni, cyklinowanie i lakierowanie podłogi oraz malowanie ścian w sali gimnastycznej, malowanie korytarzy, sal oraz szatni.

Szkoła Podstawowa nr 7: remont i malowanie korytarzy, wymiana sześciu drzwi wewnętrznych, wymiana podłogi w trzech pomieszczeniach, dokończenie wykonania oświetlenia ewakuacyjnego oraz konserwacja placu zabaw, terenów zielonych i drzew.

Zespół Szkół na Piaskach: remont oświetlenia w dziewięciu salach dydaktycznych, cyklinowanie podłóg w pięciu klasach dydaktycznych, położenie wykładziny tarkett w sześciu pomieszczeniach, malowanie dwunastu pomieszczeń, podział korytarzy na odcinki przy zastosowaniu przegród z drzwiami dymnoszczelnymi lub innych urządzeń technicznych, zapobiegających rozprzestrzenianiu się dymu, roboty hydrauliczna w pomieszczeniu na bloku sportowym, doprowadzenie do właściwego stanu sanitarno – higienicznego ścian i sufitów w pomieszczeniach sal lekcyjnych, korytarzy i holi na wszystkich kondygnacjach budynku szkoły oraz w pomieszczeniach szatni dla uczniów (szatni wf i korytarza przy małej sali gimnastycznej), remont lub częściowa wymiana stolarki okiennej w budynku, remont lub wymiana piętnastu sztuk drzwi wewnętrznych, zabudowa dwóch grzejników, przebudowa odpływów kanalizacyjnych natrysków wraz z robotami towarzyszącymi oraz konserwacja placu zabaw, terenów zielonych i drzew.

Jeśli mowa o placówkach przedszkolnych, to w każdej z nich zaplanowano malowanie pomieszczeń oraz konserwację placu zabaw, terenów zielonych i drzew. Ponadto, przedszkola nr 3 i 11 na osiedlu Piaski przejdą termomodernizację (współfinansowaną z programu JESSICA), w PM nr 5 zostanie wyremontowane ogrodzenie, w PM nr 6 zostanie zlikwidowane azbestowe poszycie dachowe na altance śmietnikowej i wymienione oświetlenie w salach, w PM nr 10 zostanie naprawiony taras z kostki, w PM 12 zostanie zamontowana dodatkowa rura spustowa wraz z ustawieniem nowych spadków, a w żłobku zaplanowano cyklinowanie. – Oczekiwania dyrektorów były często dużo większe niż możliwości spółki. Wiem, że część z nich porozumiała się z KZB i pewne remonty rozpisali sobie na trzy lata – mówi Piotr Zadrożny. – Plany zaakceptowaliśmy i uznajemy, ze to co jest możliwe do zrobienia, to w tym roku zrobimy – mówi Dorota Kuchta, dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 2.  – Jeśli te rzeczy, które nam KZB w tym roku zaproponowało, zostaną zrealizowane, to na pewno będę bardzo usatysfakcjonowana – dodaje Agnieszka Jakubowska, dyrektor Zespołu Szkół.    

Stadion, ratusz i mieszkania

Na remontach placówek oświatowych plany inwestycyjne KZB Legionowo się oczywiście nie kończą. Najważniejsze zaplanowane na ten rok poza oświatowe przedsięwzięcia, to zadaszenie trybuny na miejskim stadionie wraz z zamontowaniem na niej paneli fotowoltaicznych (razem z bieżącymi remontami na ten cel przewidziano ponad milion 300 tysięcy złotych), modernizacja miejskiej pływalni z wymianą źródła ciepła (wraz z bieżącymi remontami, to też zamknie się w kwocie ponad 1,3 mln) oraz  przebudowa budynku starego ratusza (ponad 1,7 mln złotych). Wszystkie te trzy inwestycje będą współfinansowane ze środków unijnych.

Remonty nie ominą też należących do spółki budynków mieszkalnych. Najwięcej pod tym względem będzie się działo w bloku Olszankowa „C”. Zaplanowano tam remont kominów, docieplenie ścian szczytowych i stropodachu budynku, wymiana pionów ciepłej, zimnej wody i cyrkulacji, oraz przebudowę schodów wejściowych. Prace te będą kosztowały ponad 150 tysięcy złotych.

1 KOMENTARZ

 1. Typowy mechanizm wyprowadzania kasy z budżetu.
  1. Przejąć i skupić kontrolę nad zamówieniami.
  2. Zorganizować grupę zaprzyjaźnionych wykonawców, którzy wiedzą jak się podzielić.
  3. Zatrudnić w urzędzie kontrolującym zamówienia osoby bez umiejętności sprzeciwu, posłuszne organizatorom korupcji.
  4. Zlecać prace tak, aby zawsze wygrywali Ci, co mają wygrać.
  5. Wszyscy zadowoleni, zamawiający ma pełen portfel robót z dużym zyskiem. Organizator korupcji ma prowizje pod stołem. Pracownicy urzędu maj prostą siedzącą leniwą pracę przy kawie.
  6. Budżet jest okradany, zadłużany i podatnicy płacą najwyższe możliwe podatki.
  7. Faktycznie w takim przypadku rosną wydatki na inwestycje.
  8. Podobieństwo takiego mechanizmu, do tego co robi w Legionowie KZB jest całkowicie przypadkowe. Wszystkie osoby, które poczuły się dotknięte moim postem, skojarzyły go ze swoimi działaniami tylko przez pomyłkę. Może to zbieg okoliczności?

Comments are closed.