Powiat legionowski wzbogacił się o kolejny zabytek. Niedawno do mazowieckiego wojewódzkiego rejestru zabytków został wpisany kościół pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Jabłonnie wraz z całym jego otoczeniem.

Jabłonowski kościół wzniesiono w latach  1925 – 1938, na gruncie ofiarowanym przez hrabiego Maurycego Potockiego. Zaprojektował go Józef Seredyński.W 1944 roku budynek został wysadzony w powietrze przez wycofujące się z terenu Jabłonny, wojska niemieckie. W latach 1948 – 1954 kościół został odbudowany. Jego rekonstrukcja była prowadzona według projektu Zbigniewa Chwaliboga i Bolesława Gierycha.

Jak informują przedstawiciele mazowieckiego konserwatora zabytków, o wpisaniu wpisaniu budynku do rejestru, zadecydowały jego walory artystyczne i historyczne. – Kościół w Jabłonnie w zakresie rozwiązania bryły, planu i opracowania elewacji prezentuje formy w sposób swobodny nawiązujące do języka dawnej architektury sakralnej, lecz w odróżnieniu od świątyni przedwojennej uzyskał nowy, barokizujący wyraz plastyczny. Nisze i obramienia, wyłamane i profilowane gzymsy, konsolki, uszakowate płyciny, czy boniowanie, typowe dla repertuaru architektury XVII i XVIII wieku, stają się tworzywem podlegającym redukcji i uproszczeniom. Kościół posiada urozmaicony detal architektoniczny i rzeźbiarski, na który składa się dekoracja figuralna z postaciami muzykujących aniołów w zwieńczeniu filarków międzyokiennych, różnorodne oprawy otworów okiennych, czy kute desenie żeliwnych krat – informuje Agnieszka Żukowska, rzecznik prasowy Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zdaniem konserwatorów godny podkreślenia jest także fakt, że wykonując powojenną odbudowę kościoła, zachowano jego dawną linię fundamentów, a także w pewnym stopniu formy architektoniczne.

Walory historyczne, decydujące o wpisie kościoła do rejestru, to przede wszystkim elementy łączące go z rodziną Potockich. Świadczą o tym między innymi tablica upamiętniająca miejsce pochówku (w krypcie pod nieistniejąca kaplicą) hrabiego Augusta Potockiego oraz tablica upamiętniająca Maurycego Potockiego.