Legionowska biblioteka już po raz dwunasty ogłosiła konkurs literacki. W tym roku organizatorzy zdecydowali się na odświeżenie jego formuły: postawili na nowe gatunki, które, według pomysłodawców, mają jeszcze bardziej rozbudzić kreatywność uczestników.

Legionowski Konkurs Literacki przez lata zgromadził wielu miłośników, a nawet grupę stałych uczestników. Przez ten czas swoje prace przesłało kilkaset aspirujących pisarzy.

plakat LKLXII

Jury oceniało poezję i prozę nadsyłane z całej Polski, choć oczywiście najwięcej prac pochodziło od legionowian. Utwory, dzielone według rodzajów literackich oraz wieku uczestników, poruszały różne tematy, również te dotyczące historii Legionowa.

W tym roku organizatorzy postanowili nieco zmienić regulamin konkursu, m. in. zmodyfikować kategorie, w których nadsyłane będą teksty oraz uprościć sposób ich dostarczania. Zasadnicze cele konkursu, czyli konfrontacja twórczości literackiej i pobudzanie aktywności pisarskiej, pozostają bez zmian. Organizatorzy większy nacisk położyli na promowanie twórców, którzy zechcą podzielić się swoimi pracami – stąd dwuetapowość konkursu. W pierwszej fazie uczestnicy będą przysyłali swoje wiersze w kategoriach: rymowanka (dzieci do 11 lat), limeryk (młodzież 12-17 lat), satyra i/lub limeryk (dorośli).

Tematyka utworów wierszowanych jest dowolna, choć jury z pewnością chętnie przeczyta w ramach tej kategorii utwory inspirowane Legionowem. Etap ten zakończy ocena jury i wybór najlepszych prac, które następnie zostaną opublikowane w prasie i na stronie internetowej biblioteki, tak aby w drugim etapie wszyscy mogli głosować na najciekawsze ich zdaniem utwory. Jedyna kategoria prozatorska w tym roku to opowiadanie pod hasłem „Legionowo przyszłości”. Nie ma w niej ograniczeń wiekowych – tu będzie liczył się nie warsztat, a wizja, pomysły i ciekawe przemyślenia. Nagrodę za opowiadanie przyzna prezydent miasta.

Uzasadnienie tych zmian jest proste – Wiemy, że nasi czytelnicy są bystrymi obserwatorami rzeczywistości. Gatunki literackie, które proponujemy pozwolą im przekazać swoje spostrzeżenia w atrakcyjnej także dla innych odbiorców formie – mówi Tomasz Talarski, dyrektor Miejskiej Biblioteki w Legionowie i inicjator zmian w formule konkursu. – Poza tym nowa kategoria, jaką jest „Legionowo Przyszłości”, pozwoli spojrzeć z optymizmem na to, co dzieje się wokół nas, być może nawet zainspiruje miejskich radnych. Chodzi o to, by nadać kierunek kreatywności, przekuć ją w coś pozytywnego – dodaje. Kolejnym istotnym celem, który stawiają przed sobą organizatorzy, jest dotarcie do jak największej liczby osób. Stąd nowe możliwości wysyłania prac i rezygnacja ze skomplikowanej formy szyfrowania ich godłem – wystarczy podpisanie utworów imieniem i nazwiskiem oraz wypełnienie karty uczestnika. Limeryki będzie można wysłać nawet sms-em, dłuższe formy e-mailem, pocztą lub doręczyć osobiście. – Pozorne ograniczenie w postaci zmniejszenia liczby gatunków, w których będzie można nadsyłać prace, ma jednak walor edukacyjny – chodzi przecież o to, by uczestnicy się rozwijali, próbowali nowych form. Być może uda nam się przy okazji odkryć i wypromować nowe talenty, a także trafić do osób, które wcześniej nie brały udziału w konkursie – wyjaśnia dyrektor.

Organizatorzy nie pozostawią uczestników z nowymi kategoriami samych – specjalnie dla nich zaplanowali dydaktyczny cykl artykułów, które przybliżą im konkursowe gatunki literackie i zainspirują do pisania. Planowane są też warsztaty literackie.
                                                                                                                                                                     Karolina Błaszczak-Modzelewska