W poniedziałek (10 lutego) Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisał umowę na realizację dwóch projektów, podnoszących bezpieczeństwo powodziowe w rejonie Jeziora Zegrzyńskiego. Ich wartość to 14 milionów złotych.

Pierwszy projekt to udrożnienie odcinka, na którym Bug łączy się z Narwią, a drugi to remont zapory bocznej między Kanią a Popowem. Ten pierwszy jest szczególnie ważny z perspektywy blisko 500 mieszkańców powiatu legionowskiego, dla których każde wiosenne roztopy wiązały się z ryzykiem podtopień.O udrożnienie blisko dwukilometrowego odcinka ujścia Narwi do Bugu, legionowski starosta zabiegał od ośmiu lat. Inwestycja realizowana przez RZGW będzie polegała na wykarczowaniu terenów, gdzie do tej pory tworzyły się zatory wodne i pogłębieniu dna rzeki. Osady błotne zostaną usunięte przez pogłębiarkę ze spulchniaczem, a wydobyty w ten sposób materiał posłuży do podwyższenia wałów przeciwpowodziowych.

Zabezpieczenie powodziowe gospodarstw znajdujących się nad odcinkiem Bugonarwi, to jak się okazuje nie jedyne korzyści, jakie powiat legionowski odniesie na tej inwestycji. Po zakończeniu prac, teren na którym były one prowadzone, zostanie przystosowany do żeglugi. Zyskać powinna na tym nadzalewowa turystyka.

Drugi projekt, którym jest remont zapory bocznej Kanią i Popowem, będzie polegał na podwyższenie wału oraz wzmocnieniu i doszczelnieniu jego korpusu. Skarpa zostanie ponadto zabezpieczona siatką, przed destrukcyjnym działaniem bobrów.

Koszty tych inwestycji zostaną pokryte ze środków europejskich. RZGW już ogłosiło przetargi na wyłonienie wykonawców planowanych prac.

1 KOMENTARZ

  1. Po pierwsze to chodzi o udrożnienie dwukilometrowego odcinka ujścia Bugu do Narwi (a nie odwrotnie jak napisał autor).
    Po drugie nazwa zwyczajowa Bugonarew dotyczy odcinka Narwi poniżej zapory w Dębem, a nie odcinka Bugu, na którym prowadzone mają być prace.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.