Choć budowa Parku Zdrowia, powstającego przy ul. Sobieskiego, jeszcze się nie skończyła, to te jego elementy, które już zostały zrealizowane wzbudzają sporo zastrzeżeń wśród tych, którym park z założenia ma służyć. Ta najważniejsza dotyczy jego dostępności dla osób niepełnosprawnych i mających problemy z poruszaniem się.

Jedną z takich właśnie osób jest mieszkaniec Legionowa, pan Tomasz Obręczarek. To właśnie on zwrócił uwagę na niedostępność Parku Zdrowia. – Jest tutaj jeden główny ciąg komunikacyjny, biegnący wzdłuż ul. Sobieskiego i przy wszystkich zejściach do parku, zarówno od strony tej ulicy jak i Chrobrego, są ograniczenia w postaci schodów. Nie ma ani barierki, ani pochylni, gdzie można by było zjechać. W związku z tym równouprawnienie użytkowników jest dość wątpliwe – mówi.Przedstawiciele ratusza wyjaśniają, że takowe wejście będzie. Jego lokalizacja została zaplanowana od strony ul. Piotra Skargi, obok stacji benzynowej Orlen. – Tam właśnie będzie wejście dla osób niepełnosprawnych. Są tam też dla nich zlokalizowane miejsca parkingowe. Nie ma tam żadnych schodów i wjazd wózkiem jest bardzo wygodny – mówi Tamara Mytkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Legionowie.

Inwestor nie wyklucza jednak tego, że również i inne wejścia do parku zostaną dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Być może pojawią się tam zarówno zjazdy jak i poręcze przy schodach. – Na etapie konsultacji, mieszkańcy nie zgłaszali potrzeby zamontowania pochylni, czy barierek. Jeśli jednak będzie taka potrzeba, to oczywiście to zrobimy – mówi Tamara Mytkowska.

Drugi problem legionowskiego Parku Zdrowia, to jego najbliższe sąsiedztwo. Z jednej  strony jedna z najbardziej ruchliwych ulic w mieście, a z drugiej przepompownia ścieków. – Tutaj zdecydowanie powinien być jakiś ekran z roślinami, tak jak to na zachodzie bywa, gdzie ulice są oddzielane od części mieszkalnej. Po oddaniu tunelu ruch na Sobieskiego się znacznie zwiększył. Spaliny powodują, że jest to raczej taki teren półpustynny, nie parkowy – mówi Tomasz Obręczarek. Inwestor przyznał, że nie planuje odseparowania parku od ruchliwej ul. Sobieskiego. Problem uciążliwego sąsiedztwa przepompowni ścieków ma za to zostać rozwiązany. – PW-K Legionowo ma w planach zamontowanie specjalnych  filtrów w przepompowni przy ul. Piotra Skargi, żeby była ona jak najmniej uciążliwa dla korzystających z parku. Ogrodzenia ma być wymienione na drewniane lub drewnopodobne. Jest też rozważane obsadzenie go żywopłotem – mówi rzeczniczka ratusza.

Park Zdrowia zostanie najprawdopodobniej oddany do użytku wiosną tego roku.