Na pływalni Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Legionowie rozegrano zawody XVII Grand Prix Legionowaw pływaniu. Na starcie stanęło 292 zawodników z 28 klubów z całej Polski. Pływacy UKS Delfin Legionowo dziewiętnaście razy stawali na podium i zajęli czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej. Pierwsze miejsce w tej klasyfikacji zajęła Olimpia Lublin. Najlepszymi zawodnikami z Legionowa zostali Marta Chudorlińska i Igor Szulich.

Już po raz siedemnasty na pływalni przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr2 rozgrywano Grand Prix Legionowa w pływaniu. Po krótkim oficjalnym otwarciu do rywalizacji stanęło 292 zawodniczek i zawodników z 28 klubów z całej Polski. Chętnych do startu w Legionowie nie brakuje z kilku powodów. Pierwszy to taki, że są to jedne z pierwszych zawodów pływackich dla dzieci i młodzieży w roku. Poza tym legionowskie zawody zawsze słynęły z dobrej organizacji i wielu nagród dla zawodników.

Zorganizowanie zawodów na małym, skromnym obiekcie w ZSO nr 2 było nie lada wyzwaniem, ale przez wiele lat organizacji zawodów pływackich działacze Delfina Legionowo stali się sprawnymi organizatorami i siedemnasta Grand Prix została przeprowadzona bardzo sprawnie.

W swoim krótkim przemówieniu prezydent Legionowa wyraził przekonanie, że za dwa lata, czy XIX Grand Prix Legionowa zostanie zorganizowana na nowej pływalni, która ma powstać przy Zespole Szkół na osiedlu Piaski, gdzie warunki do rywalizacji będą znacznie lepsze.

Dziewiętnaście medali Delfina

Sportowa rywalizacja dzieci i młodzieży trwała kilka godzin. Dzięki sponsorom nagrodzono pucharami, medalami i dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi ponad 150 zawodniczek i zawodników. Padło wiele wartościowych wyników i mnóstwo rekordów życiowych. Najlepszych zawodników dekorowali m.in. pierwszy olimpijczyk legionowskiego klubu sportowego Dawid Szulich, sponsor pani Iwona Sokalska-Kaczmarczyk oraz prezes UKS Delfin Legionowo Rafał Perl.

Warto wspomnieć, że na pływalni pojawił się także prezes Warszawsko-Mazowieckiego Okręgowego Związku Pływackiego, a jednocześnie jeden z najlepszych trenerów w historii polskiego pływania – Paweł Słomiński, który w przeszłości był szkoleniowcem m.in. Otylii Jędrzejczak i Pawła Korzeniowskiego, a obecnie dba o formę Radosława Kawęckiego. W Legionowie pojawił się w roli rodzica. Jego córka Anna, która trenuje pływanie w UKS Fala Nieporęt, zajęła piąte miejsce w wyścigu na 50 m stylem dowolnym w kategorii dziewcząt do lat dwunastu.

UKS Delfin Legionowo reprezentowało 45 zawodniczek i zawodników, którzy zdobyli w 19 medali – 5 złotych, 7 srebrnych i tyle samo brązowych. Klub z Legionowa zdobył najwięcej medali, ale zajął czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej, ponieważ Olimpia Lublin, UKS Pingwiny Warszawa oraz BUKS Warszawa zdobyły więcej złotych medali. UKS Fala Nieporęt została sklasyfikowana na czternastym miejscu z jednym złotym medalem, który zdobył Jakub Godun w wyścigu na 100 m stylem grzbietowym.

Urszula Jasiul i Igor Szulich najlepsi

Najlepiej na własnym basenie spisał się, trenująca na co dzień w SMS Oświęcim, Urszula Jasiul, która zdobyła dwa złote medale na dystansie 100 m stylem dowolnym (1:07.62) oraz na dystansie 100 m w stylu klasycznym (1:23.42). Niewiele gorzej wypadł Igor Szulich wywalczył złoty medal za 100 m stylem klasycznym (1:07.37), oraz brązowy na 100 m sposobem zmiennym (1:04.64). Marta Chudorlińska sięgnęła po złoty medal na 100 m w stylu klasycznym (1:21.25) w kategorii 13-14 lat i po srebro na 100 m stylem zmiennym (1:15.56). Kacper Senkowski wypływał pierwsze miejsce i tym samym złoty medal na 100 m stylem dowolnym z czasem (1:03.85), również w kategorii 13-14 lat. Po dwa srebrne medale zdobyli Natalia Makowska i Aleks Strzeszewski. Natalia za 100 m w stylu dowolnym (1:08.36) i 50 m w stylu motylkowym (34.54), a Aleks dokładnie na tych samych dystansach z czasami odpowiednio (56.02) i (27.22). Basia Serafin zabrała do domu srebrny medal wywalczony na dystansie 100 m stylem grzbietowym (1:18.46). Jeden z naszych młodszych zawodników Rafał Smoliński zdobył srebro za 50 m stylem klasycznym (44.06) i brąz za dystans w stylu dowolnym (32.04) o tej samej długości. Dwa medale koloru brązowego odebrała Adrianna Gardias, oba za dystans 100 metrowy: klasyczny (1:33.58) i grzbietowy (1:33.82). Po jednym brązowym medalu wywalczyli: Jasmina Khan za dystans 50 m w stylu klasycznym (41.50), Dominika Czajka za dystans 100 metrów stylem dowolnym (1:22.56) i Adrian Kaczmarczyk na dystansie 100 m grzbietem z czasem (1:07.80).
Tradycją tych zawodów stało się już nagradzanie pucharami trzech najlepszych zawodniczek i zawodników klubu UKS Delfin Legionowo za najlepszy rezultat według punktów. I tak podczas XVII Grand Prix Legionowa najlepszą zawodniczką klubu została Marta Chudorlińska, a najlepszym zawodnikiem Igor Szulich. Na drugim stopniu podium stanęli Urszula Jasiul i Aleks Strzeszewski, a na trzecim Natalia Makowska i Adrian Kaczmarczyk.
Na pochwałę zasługują także pozostali zawodnicy z Legionowa, bo chociaż nie udało im się zająć miejsc na podium, to znacząco poprawiali swoje rekordy życiowe.

Poprzedni artykułKPR trenuje w komplecie
Następny artykułZmiana w zarządzie powiatu
Od 1994 dziennikarz sportowy. Współpracował z największymi dziennikami sportowymi w Polsce: Przeglądem Sportowym, katowickim Sportem, krakowskim Tempem. Był dziennikarzem Mazowieckiego Sport Expresu i współpracował z Dziennikiem Polska. Zajmuje się także promocją sportu młodzieżowego w Powiecie Legionowskim w Miesięczniku Młody Sportowiec. W Miejscowej od początku.