Od 2013 roku w Polsce obowiązuje prawo w myśl, którego już nawet 14-letnie dziecko, po zdaniu egzaminu na prawo jazdy kategorii AM, może poruszać się po drodze pojazdem czterokołowym o gabarytach zbliżonych do samochodu. Legionowskie Stowarzyszenie Centrum Ojca opracowało więc i przygotowało projekt „Bezpieczny gimnazjalista na drodze”, którego zadaniem jest przygotowanie młodzieży do tego nowego dla nich wyzwania. Jako pierwsze realizowało go gimnazjum w Wieliszewie. 

– Jest to projekt, który ma pomóc nie tylko uczniom w przygotowaniu się do prawa jazdy typu AM, ale przede wszystkim nam wszystkim jako użytkownikom dróg. Nasz  ustawodawca pozwolił bowiem 14-latkom wsiąść za kierownicę – mówi Anna Maria Maranowska, koordynator projektu „Bezpieczny gimnazjalista na drodze”.A w związku z tym wielu dorosłych – w tym przede wszystkim pedagogów – z obawą patrzy na to, jak te nowe przepisy sprawdzą się w praktyce. – To są samochody, no może nie samochody, ale jak to mówią czterokołowce, czyli pojazdy napędzane silnikiem, jeżdżące na czterech kołach i zajmujące na pasie drogi mniej więcej tyle samo miejsca co normalny samochód. Stąd nasuwają się wątpliwości, czy na pewno 14-latek jest osobą na tyle odpowiedzialną, żeby w tym pojeździe móc usiąść, nim kierować i odpowiadać za drugą osobę – mówi Mirosław Sieradzki, dyrektor Gminnego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wieliszewie.

Pierwszą szkołą, w której projekt „Bezpieczny gimnazjalista na drodze” zaczęto realizować było właśnie wieliszewskie gimnazjum. – To jest szkoła pilotażowa i tutaj sprawdzaliśmy założenia tego projektu. W tej chwili jest on już realizowany na terenie miasta Legionowo. Później chcemy wyjść na cały powiat, województwo i na resztę kraju – mówi Anna Maria Maranowska. Program ruszył we wrześniu tego roku. – Wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli spotkania ze specjalistami, z przedstawicielami policji i innych służb działających w ramach szeroko pojętego bezpieczeństwa. Mieli też serię wykładów, na których byli uczeni pierwszej pomocy. Zorganizowaliśmy też konkurs plastyczny na logo projektu – mówi Mirosław Sieradzki. Jego oficjalne podsumowanie zorganizowano 26 listopada. W trakcie imprezy wręczono nagrody w konkursie plastycznym. Pierwszego miejsca co prawda nie przyznano, ale za to było kilka wyróżnień. Wybór loga jest więc ciągle kwestią otwartą.

Zwieńczeniem imprezy był natomiast pokaz ratownictwa drogowego w wykonaniu strażaków z legionowskiej Państwowej Straży Pożarnej i Wojskowej Straży Pożarnej z Zegrza. Działania, które polegały na ugaszeniu płonącego samochodu i wydostania z niego osoby poszkodowanej, objaśniał koordynator ratownictwa drogowego dr Adam Maciej Pietrzak. Nie było to zresztą jego pierwsze spotkanie z wieliszewskimi gimnazjalistami. Był on bowiem mocno zaangażowany w realizację projektu „Bezpieczny gimnazjalista na drodze”. – W tej grupie edukacja to być może ileś tam istnień uratowanych, czyli mówiąc brutalnie, inwestycja ze strony społeczeństwa w młodych ludzi, nie zostanie zmarnowana na to, ze taki młody człowiek zostanie na tej drodze  zabity, okaleczony, czy coś złego się z nim stanie. Stąd też im więcej oni będą wiedzieli, to tym większa będzie dla nich szansa na przeżycie – mówi dr Adam Maciej Pietrzak, specjalista medycyny ratunkowej. Zdaje się, że młodzież to doskonale zrozumiała. – Myślę, że ten projekt był dla nas bardzo przydatny i bardzo pomaga jak odnaleźć się w rożnych niebezpiecznych sytuacjach, które mogą się nam zdarzyć. Bez niego nie wdzielibyśmy co wtedy należy zrobić – mówi Natalia Roman, uczennica Gimnazjum w Wieliszewie.

Miejmy nadzieję, że już niedługo to samo będzie mógł o sobie powiedzieć, każdy gimnazjalista w kraju.