Od początku stycznia swoją działalność rozpocznie Terapeutyczny Punkt Przedszkolny „Akademia rozwoju”, który mieście się w Legionowie przy ul. Krakowskiej. Placówka jest przeznaczona dla dzieci od 2,5 roku, które mają orzeczenie Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego z diagnozą niepełnosprawności sprzężonej, autyzmem lub zespołem Aspergera.

– Postanowiliśmy założyć Terapeutyczny Punkt Przedszkolny z  prostego powodu, po prostu brakuje takiego miejsca w powiecie legionowskim. Miejsca, gdzie dzieci bezpłatnie mogą korzystać z pięciogodzinnej terapii, która jest niezbędna do ich jak najlepszego funkcjonowania w przyszłości. Naszym celem jest „wyprowadzenie” dzieci do takiego poziomu, by w ciągu dwóch lat mogły jak najlepiej funkcjonować w placówce ogólnodostępnej – mówi Katarzyna Zatoń z „Akademii Rozwoju”.Terapia wykorzystywana w przedszkolu jest oparta na procedurach Stosowanej Analizy Zachowania (Applied Behavior Analysis – ABA). Badania naukowe prowadzone od ponad pięćdziesięciu lat wskazują na to, że wczesne intensywna interwencja behawioralna może prowadzić do znaczących i klinicznie istotnych zmian w poznawczym, społecznym i emocjonalnym funkcjonowaniu dzieci z autyzmem.

Podstawowym celem terapii będzie kształtowanie u dziecka jak największej liczby umiejętności, które pozwolą mu uzyskać niezależność w domu, przedszkolu i szkole. Drogą do tego celu jest systematyczne wzmacnianie zachowań pożądanych, adaptacyjnych oraz redukowanie zachowań niepożądanych i spowalniających uczenie się. – Punkty Przedszkolne „Akademia Rozwoju” to placówki terapeutyczne. Oznacza to, że kładziemy w nich szczególny nacisk na intensywną pracę terapeutyczną. Im wcześniej ją rozpoczniemy, tym większe efekty możemy osiągnąć. Jeśli zaczniemy pracę z dzieckiem w wieku 2,5 lat to z dużą dozą prawdopodobieństwa osiągniemy znacznie lepsze efekty, niż gdybyśmy zaczęli pracę z tym samym dzieckiem na przykład w wieku lat 5. Stracony czas jest tu trudny do nadrobienia – dodaje Katarzyna Zatoń.

Dzieci będą uczęszczać do małych, bo zaledwie czteroosobowych grup. Umożliwi to im przeżycie sukcesu terapeutycznego i doświadczyć indywidualnego podejścia. Niewielka liczba maluchów w grupie, pozwala również na modelowanie przez terapeutę zachowań dziecka, skuteczne rozwijanie komunikacji oraz reagowanie na ich potrzeby. Sale i pomoce są dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci z autyzmem. Rodzice mają możliwość pełnego uczestnictwa w terapii swoich pociech. Mogą korzystać z regularnych konsultacji, grup wsparcia i szkoleń. – Wraz z postępami w terapii, wspólnie z rodzicami, podejmujemy decyzję o gotowości dziecka do podjęcia nauki w większej grupie, integracyjnej lub masowej – kończy Katarzyna Zatoń.
    Punkt przedszkolny mieści się w Legionowie przy ul. Krakowskiej 14.