Wszyscy pamiętamy heroiczną walkę chorego na SMA Wojtka Kowalczyk o to, aby zdobyć środki na sfinansowanie leczenia komórkami macierzystymi, które miałoby zostać przeprowadzone w klinice w Bangkoku. Prawie stu tysięcy złotych na wyjazd do Tajlandii, nie udało mu się niestety zebrać. Los jednak się do niego uśmiechnął. 

– Pan doktor Marek Krochmalski z prywatnej kliniki Magnus Medical z Łodzi, zdecydował się podjąć pierwszego w Polsce przeszczepu komórek macierzystych  u osoby chorującej na rdzeniowy zanik mięśni. Byłem pierwszy. A w kolejce czekają już  następne osoby – mówi z radością Wojtek Kowalczyk.Pionierski przeszczep został przeprowadzony pod koniec października. Cała kuracja trwała dwa dni, a poprzedzała je ścisła dieta. – To polega na tym, że najpierw są pobierane komórki macierzyste – relacjonuje Wojtek – Służy do tego taka specjalna maszyna. Lekarz transplantolog wyławia te komórki z krwi. Następnie na sali operacyjnej są one podawane bezpośrednio do rdzenia kręgowego – dodaje. Efekty przeszczepu już są zauważalne. Wojtek przyznaje, że czuje się teraz dużo mocniejszy niż przed zabiegiem. – Mogę dłużej siedzieć. Nigdy nie udawało mi się to robić dłużej niż dwie godziny. Obecnie bez zmęczenia mogę nawet cztery, pięć godzin siedzieć i nie dusi mnie – mówi Wojtek.

Ale, aby Wojtek w dobrej formie mógł dotrwać do czasu, aż zakończą się badania nad terapią genową, potrzebne będą kolejne przeszczepy komórek macierzystych. Najlepiej gdyby powtarzały się one co pół roku. Każdy z nich to jednak koszt aż 21 tysięcy złotych. Ten zabieg, który już przeszedł był możliwy głównie dzięki pomocy życzliwych mu osób. Wojtek nie ukrywa, że na ich wsparcie nadal liczy. Informacje o tym, jak można mu pomoc są dostępne na jego blogu Pokonać SMA. – Pokonać SMA to właśnie jestem ja i dziękuję wam, ludziom dobrego serca za to, że mnie wsparliście i mogłem przejść pierwszy pionierski przeszczep komórek macierzystych. Wierzę, że kiedyś będę mógł się wam odwdzięczyć i pokonam moją chorobę. Dziękuję – mówi z uśmiechem Wojtek.

Pomóc mu można wpłacając nawet najmniejszą kwotę na konto Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”: Bank BPH S.A. 61 1060 0076 0000 3310 0018 2660
Tytułem: 13830 Kowalczyk Wojciech — darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.