Kolejny duży sukces Muzeum Historycznego w Legionowie. Palcówka drugi raz z rzędu zajęła pierwsze miejsce w konkursie Mazowieckie Zdarzenia Kulturalne „Wierzba”, organizowanym przez mazowiecki urząd marszałkowski. Legionowskie muzeum podobnie jak przed rokiem zwyciężyło w kategorii muzea mniejsze. 

– Przyznanie pierwszego miejsca naszemu muzeum niesie taki komunikat, że tu w Legionowie jest nowoczesne i prężne działające muzeum, które stało się już poważnym partnerem dla muzealników na Mazowszu i w kraju. Przyznanie tej nagrody jest też jakimś sposobem kreowania pozytywnego wizerunku Legionowa na zewnątrz – mówi dr hab. Jacek Szczepański, dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie.Tym razem kapituła konkursu doceniła wystawę czasową „Przemysłowe Legionowo”. A w zasadzie cały szeroki projekt dotyczący przedwojennego legionowskiego przemysłu.  – Nie była to bowiem tylko wystawa, ale cały zespół działań, które wokół niej podjęliśmy. Obok pokazywania oryginalnych fotografii, czy pamiątek związanych z przemysłem w Legionowie, również były działania edukacyjne, czyli wykłady dla mieszkańców miasta i zajęcia edukacyjne dla dzieci – mówi Rafał Degiel, kurator wystawy i projektu „Przemysłowe Legionowo”.

Projekt składał się z czterech elementów. Podstawowym była oczywiście wystawa. Została ona otwarta 20 października 2013 roku i do końca listopada, czyli do momentu jej zamknięcia, obejrzało ją ponad tysiąc osób. Kolejnym etapem było przygotowanie i wydrukowanie zeszytów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, które były podstawą do prowadzenia lekcji muzealnych. Wzięło w nich udział 600 uczniów z legionowskich szkół. Przemysłowi było także poświęcone ubiegłoroczne muzealne Lato w Mieście. Ostatnim elementem projektu była wystawa w internecie. – Na chwilę obecną odwiedziło ją już osiem tysięcy osób. To jest sporo jak na wystawę niedługo funkcjonująca. Zastosowaliśmy tam nowe techniki, między innymi obrót zdjęć o 360 stopni. Myślę, więc że to jest też taka ważna forma dotarcia do odbiorcy – mówi dyrektor Szczepański.

W temacie badania, prezentowania i mówienia o historii legionowskiego przemysłu, muzeum nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa. Teraz, badacze wezmą na warsztat zakłady działające w Legionowie po wojnie. – To jest naszym celem, pokazanie na przyszłej wystawie stałej poświęconej historii Legionowa, tego aspektu historii miasta związanego z zakładami sprzętu sportowego i turystycznego Aviotex. Odegrał on przecież dużą rolę w powojennej historii Legionowa – mówi Rafał Degiel.

Gala wręczenia nagród w tegorocznej edycji konkursu „Wierzba” odbyła się w ubiegły piątek (19 września) w Żyrardowie.