Nie trzeba wcale daleko jechać, żeby przeżyć przygodę na wodzie. Z przystani ośrodka Revita WDW Rynia lub restauracji Parasol w Nieporęcie, każdy kto tylko chce, może się udać w rejs po Jeziorze Zegrzyńskim. Oferuje je firma Laguna, która w maju ubiegłego roku, dzięki wsparciu lokalnej Grupy Rybackiej zakupiła dwa statki turystyczne.

Początkowo firma oferowała tylko 50-minutowe rejsy po zalewie. Szybko się jednak okazało, że zapotrzebowanie na tego typu turystykę wodną jest dużo większe.

– Pływamy wzdłuż brzegów i pasażerowie zawsze zadają nam mnóstwo pytań o rożne mijane obiekty. Pytają na przykład co to za hotel, co to za ośrodek, kiedy powstał, itp.  Pomyślałem więc, ze trzeba wprowadzić stale rejsy tramwaju wodnego, podczas których będzie pokazywana cała okolica i będzie się można o niej dowiedzieć czegoś ciekawego – mówi Leszek Dzięgielewski z firmy Laguna. Tramwaj wodny zaczął pływać od pierwszego czerwca. Jednak dopiero w czwartek (26 czerwca) linie turystyczne ruszyły oficjalnie.

 

Rejsy będą się odbywały w każdy piątek, sobotę, niedzielę oraz dni świąteczne, aż do 30 września. – Mamy dwie trasy. Jeden statek pływa po trasie, która jest zlokalizowana między Zegrzem Południowym, Północnym, Rynią, Białobrzegami i Nieporętem. Drugi pływa od Ryni, przez Jadwisin aż do Serocka i wraca po tej samej trasie. Oba statki zatrzymują się na przystankach zlokalizowanych w ośrodkach nad brzegami jeziora – mówi Leszek Dzięgielewski. Podstawowych informacji o każdym z tych miejsc, dowiadujemy się z filmu puszczanego w trakcie rejsu. Statkami Laguny, można przypłynąć zarówno całą trasę – co zajmie około dwóch godzin – jak i tylko kilka przystanków. Osoba dorosła za cały rejs zapłaci 25 złotych, dziecko 18. Przepłynięcie jednego przystanku to koszt 6 złotych dla dorosłych i 4 złotych dla dzieci. Statki można też wynająć na imprezy zamknięte i rejsy między innymi do Pułtuska, Serocka i do Skansenu Wsi Polskiej w Kuligowie.

Na każdym ze statków jest osiemnaście miejsc siedzących. Większy z nich dysponuje dodatkowo pokładem widokowym, na którym może usiąść kolejnych siedem osób. Gdy jest zimno, łodzie można ogrzać. Gdy jest gorąco, można zdjąć boczne zasłony i rozkoszować się bryzą znad wody. – Jednostki są wyposażone w kabiny WC. Jest też  bieżąca woda. Mamy również możliwość gotowania posiłków, bo jest barek i kuchenka gazowa – mówi Wojciech Dzięgielewski, kapitan. Statki są też bardzo bezpieczne. – Jest to katamaran o dwóch gondolach, które są podzielone na sekcję i to jest super bezpieczne. Jeśli jest awaria lub jakieś zdarzenie losowe, gdzie jest zderzenie i kadłub ulega uszkodzeniu, to zniszczona zostaje tylko jego jedna część. Pozostała pozwalana na bezpieczne dopłynięcie do brzegu. O wywróceniu nie ma żadnej mowy, bo statek jest szeroki i odporny na fale – dodaje kapitan statku.

Szczegółowych informacji na temat rejsów należy szukać na stronie internetowej www.rejsydlaciebie.pl lub też bezpośrednio pod numerem telefonu 608 520 090.