Miłośnicy robotyki z całej Polski odwiedzili w niedzielę 18 maja Legionowo. W budynku Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II odbyły się pierwsze legionowskie zawody robotów LegRobot 2014.

– To są zawody ogólnopolskie. Startuje w nich dzieci i młodzież nie tylko ze środowisk akademickich, ale też ta młodsza. To wyróżnia te zawody spośród innych konkursów organizowanych w kraju – mówi Robert Szymański z Legionowskiego Koła Robotyki LegRobot.Organizatorami konkursu było właśnie rzeczone koło oraz Zespół Szkolno –  Przedszkolny „Milenium”. W zawodach wzięło udział 86 zawodników z całej Polski. Przyjechały roboty z Pomorza, Śląska, Podlasia i Mazowsza. Nie zabrakło także tych z Legionowa, skonstruowanych na zajęciach w Legionowskim Kole Robotyki LegRobot. – Tak jest nam miło, że również roboty z Legionowa biorą udział w dzisiejszych zawodach i jest ich niemało. Przewaga jest jednak po stronie gości, którzy są w większości. Nasi na razie w opozycji, ale mamy nadzieję, że na następnych zawodach to ulegnie zmianie – dodaje Robert Szymański.

W szranki stanęły w sumie 72 roboty. Rywalizowały one ze sobą w walkach sumo, w jeździe po linii oraz w specjalnej konkurencji dragster. Dodatkowo rozegrano także kategorię freestyle, gdzie można było zobaczyć robota – psa, robota – ptaka i elektroniczne ramię. Freestyle był konkurencją raczej spokojną. Tego samego nie można było powiedzieć o chyba najbardziej spektakularnych walkach sumo. Plastikowe części aż trzeszczały, a elektronika dymiła. Chcąc w tej konkurencji liczyć na sukces trzeba było mieć solidnego robota i dobrą taktykę.

Patronat na zawodami objął starosta legionowski, a sponsorami nagród były firma Kamami, wydawnictwo BTC i sklep internetowy AVT.