To z pewnością dobra wiadomość dla mieszkańców Legionowa i użytkowników jednej z jego głównych ulic. Zanim jednak pojawią się na niej budowlańcy, włodarze powiatu chcą zapytać mieszkańców, co sądzą o przedstawionym im projekcie. Z nadzieją, jak można się domyślać, że zbyt wiele uwag ludzie mieć nie będą.

Owa nadzieja jest w tym przypadku uzasadniona. Bo inwestycyjne założenia są w dużej mierze odzwierciedleniem wcześniejszych oczekiwań mieszkańców. – To przedsięwzięcie wynika z wniosków składanych podczas konsultacji społecznych przed dwoma i trzema laty, podczas spotkań dotyczących przebudowy ulicy Sobieskiego na innych odcinkach. Głównym celem tej modernizacji jest to, aby – poprzez odseparowanie ruchu pieszego i samochodowego, polepszenie nawierzchni czy umożliwienie łatwego pokonywania skrzyżowań – bezpieczniej można było się poruszać w tej części miasta: pieszym, rowerzystom i kierowcom – mówi starosta Jan Grabiec.

Ponieważ spore fragmenty ulicy Sobieskiego już te warunki spełniają, naturalną koleją rzeczy projektanci starali się, żeby tak było na całej jej długości. Teraz pod lupę wzięli dokładnie 1316 metrów. – Chcemy dokończyć przebudowę ciągu ulic Sobieskiego – Krakowska na odcinkach, które jeszcze nie zostały przebudowane, to znaczy od Krasińskiego aż do Parkowej, oczywiście z wyłączeniem zbudowanego w ubiegłym roku ronda, a później od ulicy Lwowskiej, gdzie skończyła się ubiegłoroczna przebudowa, do ronda Poniatowskiego, z wyłączeniem krótkiego, wykonanego przez PKP PLK fragmentu, który prowadzi do tunelu – tłumaczy rzeczniczka starostwa Joanna Kajdanowicz. Dużych utrudnień związanych z pracami drogowców mieszkańcy obawiać się nie powinni. Może poza jednym wyjątkiem, gdy przy ul. Krasińskiego budowlańcy zaczną działać „w kółko na okrągło”. – Przesuniemy niektóre przejścia dla pieszych, przy skrzyżowaniu Sobieskiego – Chrobrego chcemy wybudować dla nich azyl, z kolei przejście w okolicach Gnieźnieńskiej, ze względu na bezpieczeństwo dzieci chodzących tamtędy do szkoły, ma zyskać sygnalizację pulsacyjną. Ale chyba największa zmiana to przebudowa skrzyżowania ulic Sobieskiego i Krasińskiego. Nasza propozycja zakłada zbudowanie tam ronda. Przewidujemy, że po otwarciu tunelu ruch na tym ciągu mocno się zwiększy, więc chcemy, żeby łatwiej było tam włączyć się do ruchu – dodaje rzeczniczka.

Według kosztorysu inwestorskiego, zaplanowana na przyszły rok modernizacja ma pochłonąć 4,8 mln zł. Starosta ufa, że tylko małą część tej kwoty przyjdzie mu wyciągać z powiatowego budżetu. – Będziemy aplikować o środki (2,4 mln zł – red.) z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Liczymy, że w przyszłym roku również uda nam się uzyskać „schetynówkę” i że z pieniędzy zewnętrznych oraz, miejmy nadzieję, z dofinansowania ze strony władz miasta, przy udziale powiatu uda się tę inwestycję przeprowadzić – mówi Jan Grabiec. O jej końcowym kształcie, zdecydują, jako się rzekło, przyszli użytkownicy. – Zawsze kiedy zamierzamy wydać publiczne pieniądze, staramy się pytać tych, którzy płacą, czyli mieszkańców, w jaki sposób te środki powinny zostać wydane – uzasadnia konsultacje starosta. Odbędą się one 13 maja o 18.00 w Arenie Legionowo. Mieszkańcy mają również możliwość dodawania swoich opinii i komentarzy w module „Konsultacje społeczne” na stronie e-Urzad, dostępnej poprzez internetową witrynę starostwa.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.