Nie od dziś wiadomo, że koniec zimy to znakomity czas na robienie porządków. Można ich dokonywać w domu, albo  – jak mieszkańcy Serocka i okolic – na świeżym powietrzu, podczas tradycyjnego „Wiosennego sprzątania gminy”. Tegoroczna edycja akcji organizowanej przez serocki ratusz w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi trwała od 1 do 14 kwietnia.

Do akcji czynnie włączyli się mieszkańcy gminnych sołectw, żołnierze z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu oraz niezawodne przedszkolaki z Serocka i Zegrza. Wspólnymi siłami udało się dokonać bardzo wiele. Dzięki zaangażowaniu uczestników plenerowych porządków na wiosennej atrakcyjności zyskały miejscowości Jadwisin, Zegrze, okolice poligonu w Skubiance, Wierzbicę, Karolino, Dosin, Ludwinowo Dębskie i Bolesławowo. Każda z grup zebrała kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt worków śmieci. Odbiorem zebranych odpadów nieodpłatnie zajął się Zakład Kształtowania Terenów Zielonych Marek Włodarczyk z Serocka. Po podsumowaniu ilości śmieci okazało się, że uzbierało ich się prawie 3 tony! Były to w większości szklane i plastikowe butelki, a także części samochodowe i stary sprzęt RTV. Cieszy fakt, że dzięki grupie społeczników przestał on już straszyć. Martwi, że ktoś kiedyś w taki sposób się go pozbył.

Warto pamiętać, że tego typu porządki mieszkańcy mogą robić także bez specjalnej okazji, przez cały rok. Wszystkim chętnym urzędnicy z serockiego referatu ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa zapewnią worki, rękawice i odbiór zebranych śmieci.