W poniedziałek (17 marca) w Legionowie ruszyła zbiórka elektrośmieci. Akcję zainicjowało Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, na rzecz którego będzie prowadzona zbiórka. Koordynatorem jest natomiast Wydział Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Legionowo. 

– Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi zwróciło się do nas z prośbą o możliwość zbierania w naszym urzędzie telefonów komórkowych. Bardzo spodobała nam się idea, aby w ogóle zbierać elektrośmieci – mówi Ewa Milner – Kochańska, naczelnik Wydziału Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych UM w Legionowie.– Chciałam podkreślić, że  Legionowo jako pierwsze miasto odpowiedziało na nasz apel i nie tylko sam urząd, ale całe miasto zostało zaprzęgnięte do zbierania elektrośmieci dla Lasek – dodaje Maria Roguska z Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. Oddać można każdy zużyty sprzęt elektroniczny, sprzęt gospodarstwa domowego, a także stare baterie.

Początkowo planowano, że akcja będzie prowadzona tylko w Urzędzie Miasta. Jednak szybko okazało się, że jej partnerów będzie znacznie więcej. – Wyszliśmy z takim pomysłem, aby nie tylko w urzędzie zbierać elektrośmieci i telefony komórkowe, ale rozszerzyć tę akcję na całe miasto Legionowo. Zwróciliśmy się tutaj do instytucji. Odpowiedziało nam 30 podmiotów. To są między innymi firmy, szkoły, przedszkola, policja, straż miejska, Urząd Skarbowy i ZUS. Nie będę wszystkich wymieniała, bo bardzo dużo instytucji się zaangażowało – mówi Ewa Milner – Kochańska.

Ich pełny wykaz można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta, www.legionowo.pl. W każdej z tych instytucji znajduje się pojemnik, do którego można elektrośmieci wrzucać. W ramach akcji usuwane są także odpady wielkogabarytowe. – Można zadzwonić do Urzędu Miasta Legionowo pod numer 22 766 40 91 i umówić się na ich odbiór. Koordynator wydziału zdrowia będzie dzwonił do zajmującej się tym firmy i się z nimi bezpośrednio umawiał. Jej pracownicy przyjadą o określonej godzinie do mieszkania i odbiorą dany przedmiot – mówi Milner – Kochańska.   

Dochód ze zbiórki zostanie przekazany na działalność ośrodka dla niewidomych dzieci w Laskach. Jego potrzeby są bardzo duże. – Szkolnictwo specjalne, tym bardziej dla osób niewidomych jest drogie. Bardzo dużo zajęć rehabilitacyjnych jest prowadzonych w formie jeden na jeden, czyli tylko nauczyciel i uczeń. Drogie są także takie zajęcia jak na przykład hipoterapia, gdzie w ogóle samo utrzymanie koni dużo kosztuje – mówi siostra Julita Siedlecka, dyrektor Przedszkola dla Dzieci Niewidomych w Laskach. Kosztuje też utrzymanie basenu, gdzie jest prowadzona rehabilitacja ruchowa oraz kursy z orientacji przestrzennej. Dla dzieci z Lasek są też organizowane wycieczki i wyjazdy na zielone szkoły. Za nie oczywiście też trzeba zapłacić. Koszty generuje więc praktycznie każda działalność ośrodka.        

Współpraca Urzędu Miasta Legionowo z ośrodkiem w Laskach nie ograniczy się tylko do zbiórki elektronicznych i elektrycznych odpadów. W czwartek (20 marca) w godzinach między 10.00 a 15.00 w atrium ratusza zostaną   przeprowadzone konsultacje medyczne dla dzieci i dorosłych mających problemy ze wzrokiem. – Na pewno jest wiele osób, które mają z tym problemy i nie bardzo wiedzą do kogo się zgłosić. Tutaj 20 marca będą mogły zadać wszystkie pytania i mam nadzieję rozwiązać swoje problemy. Postaramy się pokierować co takie osoby mają dalej robić – mówi Maria Roguska.

Zbiórka elektrośmieci potrwa do 28 marca. Honorowy patronat nad akcją objął prezydent Legionowa.